Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
ÖZDİSAN'DAN ÇİN ATAĞITarih 01 Mayıs 2017, 17:54 Editör: Editör Elektrohaber

ÖZDİSAN'DAN ÇİN ATAĞI

37 yıllık deneyimiyle Türkiye'nin en büyük elektronik komponent tedarikçisi ve distribütörü Özdisan Elektronik, dünyanın önde gelen TFT LCD panel & modül üreticilerinden Çinli SAT Group ile güçlerini birleştirdi.Üretici firmalara ileri teknoloji içeren elektronik komponent ve PCBA sağlayan Özdisan, 20 milyon doları aşan bir yatırımla SAT Group hisselerinin %40'ını satın alarak LCD ekran pazarının güçlü isimlerinden biri oldu. Yoluna SATOZ ismiyle devam eden şirket DMY Grup'un yatırım uzmanlığı alanındaki deneyimleriyle 2016 yılı sonunda, Çin'de ve dünyada ilk üç içerisinde yer almayı başardı.

 

Özdisan Elektronik, global oyuncular arasındaki yerini aldı

1980 yılında kurulan ve ilk yıllarında elektronik alanında redresör, regülatör ve kesintisiz güç kaynakları üretimi yapan Özdisan, sonraki süreçte Türkiye'nin en geniş ürün ağına sahip elektronik komponent distribütörü olarak pazar lideri haline geldi. Aynı zamanda dünyanın önde gelen elektronik komponent üreticilerinin Türkiye temsilciliğini de yürüten Özdisan, yatırımlarını Balkanlar, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarında da devam ettiriyor. 

 

Endüstriyel uygulamalar, tablet PC, mobil cihazlar, otomotiv, akıllı bina, tıbbi cihazlar, reklam panoları, video intercom ve door-phone uygulamaları, dokunmatik TFT LCD ürünleri ve diğer endüstriyel uygulamaları pazara sunan Çin merkezli SAT Group ile kurdukları ortaklık sonrası Özdisan, global oyuncular arasındaki yerini almış oldu. İleri teknoloji, hızlı ve kaliteli üretim anlayışına dayalı yatırımlar konusunda firmaya yön veren Özdisan, SATOZ adını alan şirketin 2016 yılı sonunda, Çin'de ve dünyada ilk üç içerisinde yer almasını sağladı.

 

Karlılık 2 kat arttı

2013 yılının ilk aylarında görüşmelerine başlanan ortaklık süreci, 20 milyon dolarlık bir yatırım maliyetiyle aynı yılın son çeyreğinde tamamlandı. Ortaklık öncesi 28 milyon dolar olan şirketin cirosu, 2016 sonunda 89 milyon dolara yükseldi. 2017 - 2018 boyunca yatırımlara devam edecek olan SATOZ, bu süreçte yenilik ve teknolojik gelişmelere destek amacıyla planlanan 12 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirmeye başladı. Şirketin 2017 yılı ciro hedefi ise 115 milyon dolar. DMY Grup sinerjisi ile şirketin, mantık yapısında önemli değişiklikler olmasının ardından, yatırımlar hızla hayata geçti ve karlılık 2 katına, ciro ise 3 katına çıktı.

 

Teknolojik gelişmeler yatırımlara yön veriyor

DMY Elektronik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Özdisan Elektronik Genel Müdürü Mustafa Yurttaş, kurdukları işbirliği ile ilgili olarak; " Özdisan olarak, Türkiye'de yarı iletkenler, aktif & pasif elektromekanik komponentler ile PCB, PCBA ve soğutucu kısmi üretimleri ile pazara yön veriyoruz. Üretici ya da aracı şirketlere tedariğin yanı sıra,
teknik ve lojistik destekler sağlıyoruz. Onların üretimlerine aracılık yapıyor, süreçlerinin daha ekonomik ve kaliteli olmasını sağlıyoruz. Türkiye pazarındaki liderliğimizi sürdürüyoruz, hedefimiz yeni ortaklıklarla birlikte büyümemizi devam ettirerek global pazarlarda da ismimizden söz ettirmek. Bu doğrultuda bazı ülkelerde stratejik ortaklıklar kurmayı planladık. SAT Group ile yapmış olduğumuz işbirliği de bu planlamaların ve hedef odaklı çalışmalarımızın kıymetli bir ürünü. Çin'in, üretim için büyük bir potansiyele sahip olması yatırımlarımızı bu bölgede yoğunlaştırmamızı sağladı. Şirket olarak elektronik ekranların kullanım alanının her geçen gün genişleyeceğini ve hayatımızda daha fazla yer alacağını öngörüyoruz. Çin'deki bu yatırımımız vesilesiyle dünya pazarındaki önemli aktörlerden biri olmayı başardık." dedi. 

Dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen firmalarına LCD panel temin eden SATOZ'un Türkiye pazarında da bir yatırım yapması planlanıyor. ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1872 defa okunmuştur.

Firmalar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ'tan sağlık kurumlarına özel hızlı hat

AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ'tan sağlık kurumlarına özel hızlı hat Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ),Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. BEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDA...

AYEDAŞ'tan bu yıl dev yatırım

AYEDAŞ'tan bu yıl dev yatırım AYEDAŞ bu yıl 230 milyar lira şebeke yatırımı yapacak

‘Bosch Termoteknik'e yeni Satış Genel Müdürü

‘Bosch Termoteknik'e yeni Satış Genel Müdürü ‘Bosch Termoteknik Türkiye’nin Satış Genel Müdürü ‘Kıvanç Arman’ Oldu

Zorlu Enerji’nin Dönem Zararında Artış

Zorlu Enerji’nin Dönem Zararında Artış Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN), 2019 yılının ilk dokuz ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Aksa Enerji, 9 Ayda Net Karı

Aksa Enerji, 9 Ayda Net Karı Aksa Enerji, 9 Ayda 350 Milyon Net Kar Elde Etti

Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Anlaşması

Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Anlaşması Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Hastanesi arasında enerji tasarrufunda örnek anlaşma

Aksa'dan denizcilik sektörüne enerji

Aksa'dan denizcilik sektörüne enerji Aksa, denizcilik sektörüne enerji veriyor

Musk’tan yeni girişim

Musk’tan yeni girişim Teknoloji şirketi Tesla’nın İcra Kurulu Başkanı Elon Musk

İşaret dilinde de hizmet dönemi

İşaret dilinde de hizmet dönemi TOTAL istasyonlarında işaret dilinde de hizmet dönemi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1726

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1834

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2132

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2198

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12704

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14438

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20902

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144204