Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Su yüzeyine güneş santraliTarih 09 Mayıs 2017, 11:03 Editör: Editör Teknik Adam

Su yüzeyine güneş santrali

Temiz Yaratıcı Teknolojiler, Ar-Ge’sini TÜBİTAK kapsamında gerçekleştirdiği ve ilk olarak Azmak baraj gölünde hayata geçirdiği dünyanın ilk hibrid yüzer güneş enerjisi sistemi olan “HydroSolar”ı, Büyükçekmece Gölü’ne kurmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi İstanbul Enerji ile anlaşma imzaladı.

120 kW’LIK HYDROSOLAR KURULACAK
İSKİ’nin Ar-Ge çalışmaları kapsamında başlattığı projede, toplamda 240 kW’lık güneş enerjisi kurulumu yapılacak. Projenin ana yüklenicisi olan İstanbul Enerji, 30 kW’lık kara, 210 kW’lık su kurulumu yapılacak şekilde proje çalışmasını başlattı. Kurulum sonrasında kara ve su kurulumunun üretim değerleri incelenecek. Proje kapsamında farklı alternatifler kullanılacak ve su yüzeyine 120 kW kurulu gücünde HydroSolar kurulacak.

BUHARLAŞMA ÖNLENECEK
Hydrosolar’ın şimdiye kadarki en büyük kurulumu olacak sistem ile su buharlaşmasının önüne geçilirken, aynı zamanda elektrik üretimi de sağlanacak. Kurulumu baraj gibi durgun suların ve göllerin üzerine yapılan HydroSolar, yeni kurulumu ile Türkiye’nin rejeneratif geleceğine katkı sağlayacak. İstanbul’daki göllerin tamamına HydroSolar kurulması durumunda; 10,5 milyon kişinin yıllık su ihtiyacı, sadece engellenen buharlaşma ile karşılanabilir olacak.

SU REZERVUARLLARI KULLANILACAK
Suyun soğutma etkisi sayesinde yıllık %15’e kadar daha çok üretim sağlayan ve doğa dostu materyallerden üretilen yüzdürücü sistem ile su yüzeyinin güneşle direkt teması kesilerek kapladığı alanda yıllık buharlaşma miktarı %60’a kadar azalıyor. Ayrıca tarım arazisine gerek duymadan, su rezervuarlarının kullanılmasına imkan sağlaması sistemin bir diğer büyük faydası.

YÜZDE 100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR MALZEMEDEN
Sistemde kullanılan güneş panellerinin ve malzemelerin %100 geri dönüştürülebilir olması sayesinde doğaya hiçbir zarar teşkil etmeyen sistem, Büyükçekmece gölüne kurulumuyla birlikte Türkiye’nin en büyük Yüzer Güneş Enerjisi sistemi olacak ve 1 yıllık izleme süreci ardından daha yüksek kapasitelere kurulumu TYT tarafından planlanacak.

EN BÜYÜK SORUN BARAJLARDAKİ BUHARLAŞMA
“ISKI’nin en büyük problemlerinden biri; barajlardaki buharlaşma. Yüzer güneş enerjisi sistemleri, ISKI’nin yapabileceği en güzel yatırımlardan bir tanesi. TYT olarak, hem buharlaşma miktarını azaltıyoruz hem de hem de elektrik enerjisi üretiyoruz” diyen Cemil Cihan Özalevli’nin kurulumunu planladıkları HydroSolar, rejeneratif yani kaynakların hem yenilenebilir hem de sürdürülebilir olduğu bir gelecek hayaline ortak oluyor. Su kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir, güneşten elektrik enerjisi üreterek de yenilenebilir geleceğe katkıda bulunuyor.

İLK ÇEYREKTE TAMAMLANACAK
2014’te Mersin Azmak Hidroelektrik Santrali’nde barajlardaki buharlaşma sorununa elektrik üretimi sağlayacak güneş enerjisi panelleri ile Hydrosolar kurularak çözüm getirilmişti. 2016 Aralık ayında kurulumu başlayıp 2017’nin ilk çeyreğinde tamamlanacak olan sistem ile Türkiye’nin uluslararası kurulum kapasitesi oranında artış sağlanması bekleniyor. 210 kW gücündeki yeni sistem; 98 evin elektrik ihtiyacını ve 290 kişinin yıllık su ihtiyacını karşılarken, önlediği 573 ton CO2 salınımı ile 28.650 ağaca eşdeğer bir katkı sağlayacak. 1 yıllık izleme süreci sonrasında, İstanbul’un diğer göllerine de kurulum yapılması planlanıyor.

KAYNAK: YEŞİL HABER
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2276 defa okunmuştur.

Güneş  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten

Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten Alacak

DOSAB, enerjisinin yüzde 50’sini güneşten karşılayacak

DOSAB, enerjisinin yüzde 50’sini güneşten karşılayacak Eylül sonunda ilk etabı devreye alınacak proje ile elektrikte iç tüketiminin %50'sini güneşten karşılayacakları...

Basmane Garı kendi elektriğini kendisi üretiyor

Basmane Garı kendi elektriğini kendisi üretiyor Güneş Enerji Santrali (GES) projesinin uygulandığı İzmir'deki Basmane Tren Garı, kurulan güneş panelleriyle ken...

Devlet desteğiyle üretmeye başladı!

Devlet desteğiyle üretmeye başladı! Devlet desteğiyle üretmeye başladı!

Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri

Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri geliştirecek

Milyon dolarlık yatırım beklentisi

Milyon dolarlık yatırım beklentisi Güneşte 800 milyon dolarlık yatırım beklentisi

Ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede

Ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede Kayseri’de Japon Panasonic ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede

Enerjinin 1 milyar dolarlık rüzgarı "yüksekten" esecek

Enerjinin 1 milyar dolarlık rüzgarı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları rüzgar enerjisi (YEKA RES-2) kapsamında...

Akfen’in santrali elektrik üretimine başladı.

Akfen’in santrali elektrik üretimine başladı. Akfen’in Konya’da 30 MW gücündeki 3 güneş santrali elektrik üretimine başladı.
Thomas Edison Thomas Edison
Thomas Alva Edison´un Biyografisi
Michael Faraday Michael Faraday
Michael Faraday´ın Biyografisi
Nikola TESLA Nikola TESLA
Nikola TESLA´nın Biyografisi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1528

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1668

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:1938

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2008

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12426

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14122

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20478

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:142658