Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Yüzde yüz yerli rüzgar enerjisiTarih 09 Mayıs 2017, 11:25 Editör: Editör Teknik Adam

Yüzde yüz yerli rüzgar enerjisi

Türkiye’nin yerli kaynaklarla enerji ihtiyacını karşılama vizyonuna özel şirketler de destek veriyor. Yaptığı Rüzgar santrali yatırımını anlatan İğrek Makine Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İğrek, ”Bürokratik engeller ve kanunlar sanayiciyi uğraştırıyor” diyor.

Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı İstanbul’da devam ediyor. İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayan buluşmada sektöre yön veren 200’e yakın firma enerji sektörüne ilişkin yeniliklerini sergiliyor. Katılımcı firmalar; Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere çeşitli ülkelerden profesyonel ziyaretçilerle bir araya gelip yeni iş bağlantıları ve anlaşmaları için fırsat yakalayamaya çalışıyor. Fuar ayrıca, Yunanistan, Ürdün ve Kosova’dan gelecek önemli satın alımcılara da ev sahipliği yapacak. Fuara katılan ve 1946 yılından bu yana makine, otomobil pres kalıpları dökümü alanında üretim yapan İğrek Makine’nin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İğrek, sektöre ilişkin  özel açıklamalarda bulundu.

Milli ekonomi ve milli projeler bazında yüzde yüz yerli rüzgar enerji santrali kuracaklarını belirten İğrek, “1946 da kurulmuş şuanda 3.nesil şirket olarak ülkemize hizmet ettik. 3 senedir çok yoğun çalışıyoruz ve şuanda mutlu sona geldik. 1500 KW’lik dişli kutusu olmayan rüzgar enerji santralinin tüm altı döküm parçalarını bitirdik ve montajını yaptık” diye konuştu. Yazılımını da Almanya’dan destek alarak pano ve kumanda sistemlerini bitirdiklerini aktaran İğrek, “Teknoloji olarak 2017 senesinde dünyada tüm markalarla yarışabilecek ve üretimi yapılan ürünlerle yarışabilecek seviyede oldu” diye konuştu.

“Hiç olmazsa yenilenebilir enerjide devletimiz bizi taşeron olarak görmesin, yüzde yüz üreten şirket olarak görsün, önümüzü açsın istiyoruz” diyen Orhan İğrek, sadece kendi fabrikalarında 350 personelin gece gündüz bu projeler ile ilgili çalıştıklarını söyledi. İğrek “Rüzgar santrali AR-GE ekibimiz 10 kişi ancak, istihdam sayısı her geçen gün artarak devam edecek” değerlendirmesinde bulundu. Bu proje ile milyarlara varan enerji faturasını yok etmiş olacaklarına vurgu yapan İğrek, “Çok küçük istihdamlarla çok büyük enerji tasarrufu sağlanacak. Bu da enerjiye bağımlılıktan çok önemli bir kazançtır” ifadelerini kullandı.

Devletin yenilenebilir enerji alanları için yapacağı ihalelerle ilgili açıklamalarda bulunan Orhan İğrek, “200 milyon TL’lik yatırımı ve 71 yıllık sanayi tecrübesiyle fark edilmemiş olmanın ızdırabını belirtmek isterim. 1500 KW’lik rüzgar enerjisi Türkiye’nin şartlarında ideal büyüklüktür. Türkiye’nin rüzgarına, yatırımına, satış fiyatına kurulabilirlik imkanlarına bir araya getirildiği takdir de 2,5 – 3 Megawattlardan daha caziptir. Daha çok alana yerleştirilebilir. İnşallah fark edileceğiz” değerlendirmesinde bulundu.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2262 defa okunmuştur.

Rüzgar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi Rüzgar enerjisinde önlisans başvuruları 5-9 Ekim'e ertelendi

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,..

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de alınması bekleniyor

Önlisans başvuruları 2020

Önlisans başvuruları 2020 Rüzgarda önlisans başvurularının 2020'de alınması bekleniyor

Rüzgar enerjisinde büyük artış

Rüzgar enerjisinde büyük artış Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinde büyük artış

Bin megavatlık rüzgara ön lisans

Bin megavatlık rüzgara ön lisans Geçen yıl gerçekleştirilen rüzgar YEKA ihalesinin ardından kazanan konsorsiyum ön lisans başvurusunu tamamladı.

150 bin konutun ihtiyacı karşılanacak

150 bin konutun ihtiyacı karşılanacak Konya'da rüzgar enerjisiyle, 150 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak

Malatya'ya RES

Malatya'ya RES Malatya’da 50 MW’lık Sandal Rüzgar Enerjisi Santrali kuracak

GES'ler Hackerlerin Yeni Hedefi

GES'ler Hackerlerin Yeni Hedefi Güneş Enerji Santralleri Hackerların Hedefi Haline Geldi
Thomas Edison Thomas Edison
Thomas Alva Edison´un Biyografisi
Michael Faraday Michael Faraday
Michael Faraday´ın Biyografisi
Nikola TESLA Nikola TESLA
Nikola TESLA´nın Biyografisi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1528

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1668

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:1938

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2008

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12426

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14122

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20478

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:142658