Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Kesintilere SonTarih 25 Mayıs 2017, 19:23 Editör: Editör Elektrohaber

Kesintilere Son


'Kapalı Ring' Sistemi İstanbul'da Elektrik...

İstanbul'daki elektrik kesintilerinin önüne geçmek için Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) tarafından geliştirilen ve deneme aşaması başarıyla sonuçlanan 'Kapalı Ring' sistemi için pilot ilçe Gaziosmanpaşa seçildi. Gaziosmanpaşa Belediyesi ilçe genelinde yapılacak kentsel dönüşüm projeleri için hazırladığı master planla elektrik hatlarının modernizasyonu, arıza kaynaklı kesintinin önlenmesi ve Kapalı Ring sistemi için BEDAŞ ile işbirliği yaptı. Yapılan işbirliği sonucunda kentsel dönüşümün müsaade ettiği 2 farklı mahalledeki 11 trafo üzerine kurulacak olan sistem 2018 yılında devreye girecek.

BİR HATTA ELEKTRİK KESİLİNCE DİĞER HAT DEVREYE GİRECEK

Gaziosmanpaşa'ya bu sistem ile farklı trafolardan beslenen ve o trafoların birbirine paralel bağlandığı şebeke sistemi kurulacak ve yaşanan kesintide diğer hat devreye girerek arızanın tamiri sırasında elektrik dağıtımına devam edecek. 2016 yılında deneme amaçlı kurulan Kapalı Ring sistemi ile Şahintepe'sinde elektrik dağıtımdan kaynaklı kesintilerinin önüne geçilerek, oluşan arızalar ise göz kırpma süresinde çözüldü.

"GAZİOSMANPAŞA'DAKİ 11 TRAFONUN KEŞİF BEDELİ 3.6 MİLYON CİVARINDA"

2016 yılında start alan Kapalı Ring projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, "2016 yılının ocak ayında start alan bir proje, Yıldız Teknik Üniversitesi hocaları ve özel bir şirket partnerliğinde Başakşehir ilçesinin Şahintepe Bölgesinde 6 trafoyu kapsayan bir alanda denendi. Kasım 2016 yılından beridir bu projenin başarılı olup olmadığı test aşamasındaydı ve bütün testlerden olumlu sonuçlar alındı. Bu senede projenin yaygınlaştırılmasını hedefledik ve ikinci etapta bu yatırımı Gaziosmanpaşa ilçesine yapmayı planladık, Gaziosmanpaşa'da ki 11 trafonun keşif bedeli yaklaşık 3.6 milyon civarındadır. 2018 yılı içerisine kentsel dönüşümün müsaade ettiği alanlarda hem inşaat hem de teknik alt yapının oluşturulmasıyla birlikte start almış olacak" dedi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ GÖZ KIRPMA SEVİYESİNDE HİSSEDİLECEK

Gaziosmanpaşa ilçesinde 2 mahallede Kapalı Ring sistemi kuracaklarını söyleyen Genel Müdür Yiğit, "2018 yılı içerisinde Gaziosmanpaşa ilçesinde 11 trafoyu kaplayan 2 mahallede Kapalı Ring sistemi çalışmasını yapacağız. Artık orta gerilim seviyesinde ki elektrik kesintilerinden abonelerimiz etkilenmemiş olacaklar. 90 milisaniye içerisinde sistemin kendisini ayağa kaldırdığı ve vatandaşın sadece göz kırpma seviyesinde hissettiği, sanayicilerini üretim bantlarında herhangi bir şekilde hissetmedikleri ve üretim etkilenmediği bir sistemi kuruyoruz" diye konuştu.

"GAZİOSMANPAŞA'YI KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI SEÇTİK"

Kapalı Ring sisteminin ikinci etabı için Gaziosmanpaşa'yı seçtiklerini belirten Yiğit, "Bu yıl yapılacak olan 365 milyonluk yatırımın içerisinde 25 milyonu Gaziosmanpaşa'ya tahsil ettik. Bunun içerisinde yer altına alma dönüşüm projeleri, eski tesislerin yenilenmesi gibi, kesintilerin en aza indirmesi ve kentin modern görünüme kazanması amaçlı çalışmalar var. Önümüzdeki sene özellikle Gaziosmanpaşa'yı seçmemizin nedeni kentsel dönüşüm projeleri kapsamında belediye ile ortak yürüyebileceğimiz en önemli alanlara sahip olmasıdır" şeklinde konuştu.

KAPALI RİNG SİSTEMİ NEDİR?

BEDAŞ bünyesinde devam eden Ar-Ge projeleri çerçevesinde 2016 yılında İstanbul Şahintepe'de başlatılan projedir. Kapalı devre sistemi ile trafolarda tek taraflı değil çift taraflı besleme yapılıyor. Bu ring sistemi ile elektrik kesintisi yaşanmıyor. 
BEDAŞ'a ait orta gerilim dağıtım sisteminde pilot uygulama olarak başlayan kapalı ring uygulaması, saha operasyonlarında mühendisler tarafından sistemin avantajları gözlendi ve başarılı sonuçlar alındı. Şu anda Şahintepe'de devreye giren pilot uygulama sayesinde bu bölgede yaşayan 3 bin kişi hiç elektrik kesintisi yaşamıyor. Kesinti sırasında göz kırpması kadar kısa bir sürede sistem devreye giriyor.ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2056 defa okunmuştur.

Kesinti  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

İzmir Aliağa'da iki günlük elektrik kesintisi

İzmir Aliağa'da iki günlük elektrik kesintisi İzmir'in Aliağa ilçesinde, şebeke bakımı nedeni ile iki günlük elektrik kesintisi yapılacağı bildirildi

Başkentte elektrik kesintisi

Başkentte elektrik kesintisi Ankara'da, 18 Haziran Pazartesi Salı günü 4 ilçede bazı bölgelere, belirli saatlerde elektrik verilemeyecek

Kesintilerini azaltmak için iş birliği

Kesintilerini azaltmak için iş birliği Elektrik kesintilerini azaltmak için iş birliği yapıldı

Kırklareli'nde elektrik kesintisi

Kırklareli'nde elektrik kesintisi Kırklareli'nin Lüleburgaz ve Vize ilçelerine bağlı 7 köyde elektrik kesintisi uygulanacak.

İskenderun’da Elektrik Kesintisi Olacak

İskenderun’da Elektrik Kesintisi Olacak İskenderun’da Elektrik Kesintisi Olacak

Silivri'de Elektrik Kesintisi

Silivri'de Elektrik Kesintisi Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü, Silivri’nin bazı bölgelerinde 9 saate varacak elektrik..

Malatya'da elektrik kesintisi

Malatya'da elektrik kesintisi Malatya'da 14 saatlik elektrik kesintisi

Kırklareli'de Elektrik Kesintisi

Kırklareli'de Elektrik Kesintisi Kırklareli'nin Vize ve Kofcaz ilçelerine bağlı bazı köylerde elektrik kesintisi uygulanacağı bildirildi.

ANKARA'DA BÜYÜK ELEKTRİK KESİNTİSİ

ANKARA'DA BÜYÜK ELEKTRİK KESİNTİSİ Ankara'da, 7 Temmuz 2017 Cuma günü 16 ilçede bazı bölgelere, belirli saatlerde elektrik verilemeyecek.

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1808

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1896

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2228

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2294

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12818

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14554

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21082

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144892