Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Cinayet gibi ihmalTarih 11 Haziran 2017, 10:18 Editör: Editör Elektrohaber

Cinayet gibi ihmal

İstanbul Çatalca’daki Bahşayiş bölgesinde, tarlalardaki suyu baraja atmaya yarayan su pompalarına elektrik veren trafo bir ay önce bozuldu.

Bunun üzerine Devlet Su İşleri’nde (DSİ) teknisyen olarak görev yapan Nevzat Bulut, İstanbul’un Avrupa yakasındaki elektrik dağıtımından sorumlu Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nden (BEDAŞ) Murat Evci ile temas kurdu. Evci, “Pompalara giden elektrik hattını biz kestik” dedi, malzeme alınması halinde onarım yapabileceğini belirtti. Evci, 28 Nisan’da girdiği trafonun iç ihtiyaç hücresi denilen dördüncü ve son hücresinde 34 bin volt elektik akımına kapılarak can verdi.

Gelen telefonla hücreye girdi

Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bilirkişi olarak görevlendirilen elektrik mühendisi Mustafa Abidin Çanakkale, 24 Mayıs’ta raporunu teslim etti. 
Rapora göre trafoda 12 Nisan’dan beri elektrik kesikti. Ana giriş sigortası indirilmiş, hücre kapağı sökülmüş ve yan duvara dayalı şekilde bırakılmıştı. Bir tanık ifadesine göre Murat Evci’ye trafoya müdahale etmesi için telefonla talimat verildi. Emirleri yerine getirmediği takdirde işine son verileceği veya görev yerinin değiştirileceği söylendi. Oysa Evci’nin Kuvvetli Akım Tesisleri’nde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi yoktu. Yeterli eğitim verilmeyen Evci, yanında bir elektrik mühendisi olmaksızın trafoya girdi. Buna rağmen orta gerilim kontrol kalemiyle kontrolünü yapan Evci, elektrik olmadığı için hücreye girdi. Ancak indirici merkez, Evci hücredeyken elektrik verdi. İşlem öncesinde merkez ile Evci arasında bir teyitleşme olmadı.

Yüzde 100 kusuru

Bu skandalın yanı sıra hücrede emaye tehlike ve işletme talimatı levhası ile izole edilmiş manevra çubuğu, pens, eldiven, halı ve sehpanın olmadığı anlaşıldı. Elektrik olduğunda açılmaması gerekirken hücre kapağının açık olduğu belirtilerek, “Kapağın otomatik kilit sisteminin bozuk olduğu, kapağın çift anahtarla çalışması gerekirken anahtarların da bulunmadığı, yüksek gerilimden koruyacak eldivenin olmadığı tespit edilmiştir” denildi. BEDAŞ Kemerburgaz İşletme Şefliği’nin “Elektriği kestik” demesi üzerine Evci’nin hücreye girdiği belirtildi.

Evci’ye kişisel koruyucu donanım verilmediği saptanarak, gösterilen orta gerilim eldiveninin de delik ve kullanılamaz halde olduğu saptandı. Trafo yapıldıktan sonra bir kez topraklama işleminin yapıldığı ancak sonraki yıllarda bu işlemin yinelenmediği belirlendi. Trafoda yangın köşesi ve yangın bildirim tesisatı bulunmadığı saptandı. Raporda, Evci içerideyken hücreye akım veren Kemerburaz veya Ahmediye’deki indirici merkezin yüzde 100 kusurlu olduğu, Evci’nin ise kusursuz olduğu ifade edildi.

BEDAŞ'TAN AÇIKLAMA

BEDAŞ'tan yapılan açıklamada işçi Murat Evci onarım yaptığı sırada elektrik verildiği iddiasının gerçek dışı olduğu savunularak, şöyle denildi:

"Müteveffa kazanın olduğu dağıtım merkezine girdiği sırada söz konusu noktada enerji bulunmaktadır. Bu nedenle dağıtım merkezine arıza onarımı sırasında elektrik verildiği yönündeki beyanlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Bu husus kurumun resmi kayıtlarında mevcut olup tüm çalışanların da bilgisi dahilindedir. Bilirkişi raporu, maddi gerçeğe ulaşılmasını engelleyen, yanılgı ve yanlış tespitler içermektedir. Bu nedenle bilirkişi raporu kaza ile ilgili olarak yargı süreci sonuçlanmadan bir kanaat ve hüküm oluşturmaya elverişli değildir. Konuyla ilgili olarak şirketimiz tarafından gerekli itirazlar Çatalca Cumhuriyet Savcılığı’na yapılmış bulunmaktadır."

ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1684 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç geçen yıl 176 gigavat artarak toplam 2 bin 537 gigavata yükseldi.

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak Türkmenistan Elektrik Enerji İhracatını Arttıracak

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

İGDAŞ'a soruşturma

İGDAŞ'a soruşturma EPDK, mevzuata aykırı fatura düzenlediği gerekçesiyle İGDAŞ'a soruşturma açtı

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, tedarik zincirinde şu an için büyük bir sorun yaşamadıklarını beli...

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek EPDK: Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyecek

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

İnşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı

İnşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı İstanbul'da inşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı

Elektrik Direklerinin Sahipleri

Elektrik Direklerinin Sahipleri Yuva var diye sökülmeyen elektrik direğinin misafirleri döndü

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1840

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1922

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2262

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2314

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12844

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14592

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21136

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:145164

   

ANKET

Elektrohaber'e nasıl ulaştınız?

Tüm Anketler