Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Bozankaya elektrikli otobüste iddialıTarih 12 Haziran 2017, 16:30 Editör: Editör Teknik Adam

Bozankaya elektrikli otobüste iddialı

Elektrikli ulaşım çözümleriyle son iki yılda Türkiye’de altı farklı ilde katıldığı ihalelerin tümünü alan Bozankaya, İBB'nin 645 milyon TL değerindeki 200 adetlik elektrikli otobüs ihalesinde de finale kaldı. İstanbul için iddialı olduklarını vurgulayan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, “Şu anda Türkiye'de faaliyetteki tüm elektrikli otobüsler Bozankaya'nın. Almanya'da da tek otobüs üreticisiyiz. Hedefimiz tüm Avrupa pazarı. Türkiye'de ise 5 yıl içerisinde ilk 50 firma arasına girmek ve ciromuzu 1 milyar TL'ye çıkarmak istiyoruz” dedi. Turquality'e de başvuru yapan şirketin hedefi alanında dünya markası yaratmak.

1989 yılında Almanya’da bir Ar-Ge şirketi olarak hizmet vermeye başlayan Bozankaya, raylı sistem araçlarıyla lastik tekerlekli toplu taşıma araçları tasarımı ve üretimi alanında faaliyet gösteriyor. 2003'te ise Ankara’da şirket kuran Bozankaya, iki ayrı lokosyonda üretim yapıyor. Belediyelerin elektrikli otobüs ihalelerinde rakip tanımayan şirket, Malatya, Konya, Eskişehir, İzmir ve Elazığ’ın ardından son olarak geçtiğimiz hafta Şanlıurfa’da da elektrikli otobüs ihalesini kazandı.


Bozankaya Genel Müdürü Aytunç Günay, sıradaki hedefl erinin İBB'nin 645 milyon TL değerindeki elektrikli otobüs ihalesini almak olduğunu belirterek, “İhalede finale kaldık. Bu konuda iddialıyız. İhaleyi alırsak 1 yıl içinde elektrikli otobüslerimiz İstanbul yollarında olacak” dedi.

Sincan raylıya odaklanacak

İlk yerli yüzde 100 alçak tabanlı Tramvay ve Trambüs projelerini hayata geçiren Bozankaya raylı ulaşım araçları sektöründe de hızlı büyüyor. Aytunç Günay, "Elektrikli otobüs ve raylı sistemler eş zamanlı o kadar büyüdü ki, Sincan'daki fabrikayı komple tramvay ve metro araçlar için yönlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

Günay, Ankara'da iki ayrı lokasyonda hizmet verdiklerini hatırlatarak, Ankara'da sadece raylı sistem üreteceklerini otobüs üretimini ise sadece Karsan'ın fabrikasında yapacaklarını söyledi. Günay, "Sincan OSB'de 110 bin metrekare üzerinde 40 bin metrekare kapalı alanda hizmet veriyoruz. Yakın zamanda kapalı alanımızı 80 bin metrekareye çıkaracağız.

Yine Ankara'da farklı bir lokasyonda parça imalat tesisimiz var. Burada hem kendi ürünlerimizin parçalarını yapıyoruz hem de MAN fabrikası için üretim yapıyoruz. Toplam çalışan sayımız bünyemizde 850 kişi. Ar-Ge çalışan sayımız 71. Biz kendi fabrikamızda tramvay ve metro üreteceğiz. Buna odaklanacağız. Türkiye'nin ilk metro aracını Banghong'a ihraç edeceğiz. Üretime başlanıyor.

Siemens ile yüzde 50 - 50 yaptığımız bir iş. Bu tür ortaklıklar işbirlikleri devam edecek Siemens ve Bombardier gibi dünya devleri ile çeşitli projeler içerisinde yer alacağız" diye konuştu. Şirket TCDD'nin uzun süredir beklenen 100 adetlik Yüksek Hızlı Tren ihalesine de Bombardier işbirliğinde katılmayı planlıyor.

Almanya'dan Avrupa'ya açılacak

Otobüs üretiminde Karsan'la 3 yıllık anlaşma yaptıklarını hatırlatan Günay, "Bu rakamın 2020'de 500 olacağını öngörüyoruz" dedi. 2030 yılında Türkiye'de otobüslerin yüzde 20'sinin elektrikli olmasını beklediklerini ifade eden Aytunç Günay, Almanya'da tek elektrikli otobüs üreticisi olduklarını vurgulayarak, "Üretimin bir kısmını orada bir kısmını burada yapıyoruz. Avrupa'da elektrikli otobüs üreten çok az firma var. Bizim hedefimiz Avrupa pazarı. Almanya'da araçlarımız kullanılmaya başladı. Diğer ülkelerden de talep gelmesini bekliyoruz. Almanya'daki araçlarımız onlara model olacak" şeklinde konuştu.

Cirosunun yüzde 11'ini Ar-Ge yatırımlarına harcıyor

2016 yılı Ar-Ge harcamalarına cirosunun yüzde 11’i oranında pay ayıran Bozankaya’ nın Ar-Ge harcamaları 2016 yılında 18,3 milyon TL olarak gerçekleşti.Bu alanda Türkiye ortalaması binde 9, OECD ortalaması ise yüzde 2 oranında. Son 5 yılda 19 Ar-Ge projesi var (tamamlanan 10, devam eden 4, değerlendirilen 5 proje), bunların toplam projesi bütçesi 70 milyon TL'nin üzerinde.

Aytunç Günay, “Ar- Ge projeleriyle geliştirilen ürünlerin tamamı ticarileşmiş ürünler ile ithal ikamesi sağlandığından, önemli ölçüde dövizin ülkemizde kalmasını sağladığı gibi aynı ürünlerin ihracatı ile de döviz girdisi sağlanmıştır.

Ar-Ge alanındaki bu üstünlüğü Bozankaya’ya; her biri ilk milli tasarım ve üretim olan;yüzde 100 elektrikli otobüsü,yüzde 100 alçak tabanlı tramvay, “Trambus” olarak adlandırılan modern troleybüs sistemi ile yolcu ve çevre dostu, sıfır emisyon ileri teknoloji ürünleri ile ülkemizin yurt içi ve yurt dışında gururu oldu” dedi. Otomasyon araçlar konusunda da çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Günay, "Sürücüsüz araç konusunda 25 metre otobüsümüzde bu yönde bir çalışma var. Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde bunu hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2558 defa okunmuştur.

Firmalar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ'tan sağlık kurumlarına özel hızlı hat

AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ'tan sağlık kurumlarına özel hızlı hat Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ),Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. BEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDA...

AYEDAŞ'tan bu yıl dev yatırım

AYEDAŞ'tan bu yıl dev yatırım AYEDAŞ bu yıl 230 milyar lira şebeke yatırımı yapacak

‘Bosch Termoteknik'e yeni Satış Genel Müdürü

‘Bosch Termoteknik'e yeni Satış Genel Müdürü ‘Bosch Termoteknik Türkiye’nin Satış Genel Müdürü ‘Kıvanç Arman’ Oldu

Zorlu Enerji’nin Dönem Zararında Artış

Zorlu Enerji’nin Dönem Zararında Artış Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN), 2019 yılının ilk dokuz ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Aksa Enerji, 9 Ayda Net Karı

Aksa Enerji, 9 Ayda Net Karı Aksa Enerji, 9 Ayda 350 Milyon Net Kar Elde Etti

Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Anlaşması

Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Anlaşması Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Hastanesi arasında enerji tasarrufunda örnek anlaşma

Aksa'dan denizcilik sektörüne enerji

Aksa'dan denizcilik sektörüne enerji Aksa, denizcilik sektörüne enerji veriyor

Musk’tan yeni girişim

Musk’tan yeni girişim Teknoloji şirketi Tesla’nın İcra Kurulu Başkanı Elon Musk

İşaret dilinde de hizmet dönemi

İşaret dilinde de hizmet dönemi TOTAL istasyonlarında işaret dilinde de hizmet dönemi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1726

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1834

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2132

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2200

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12712

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14442

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20906

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144222