Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Yerli üretim ilk köstebekTarih 16 Haziran 2017, 07:29 Editör: Editör Elektrohaber

Yerli üretim ilk köstebek

Zeytinburnu'da inşaatı devam eden içme suyu tünelini yerinde inceleyen Topbaş, burada yaptığı konuşmada, bugün gerçekten heyecan verici bir sistemi devreye soktuklarını ve bunun da Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.


Yıllar önce tünel kazılarının tamamen bedensel güçle yapıldığını, önlemler alınmasına rağmen çökmelerin meydana geldiğini ve insanların hayatlarını kaybettiğini hatırlatan Topbaş, "Önlemler alınmasına rağmen çöküşler olurdu. Sıkıntılar yaşanırdı ve insanlar yer altında hayatlarını kaybederdi. Daha sonra iş makineleri çıktı. Tünellere iş makineleri indirildi ve kazı onlarla yapılmaya başlandı. Ama onlarda da çökmeler ortaya çıktı. Sonra teknoloji gelişti. İhtiyaçlar bunu ortaya koydu. Ve TBM dediğimiz köstebek aletleri, adeta bir fabrika gibi devreye girmeye çalıştı. Bugün TBM'nin devreye girişi nedeniyle birlikteyiz. Ama bu TBM, Türkiye'de ilk defa yüzde 95'i yerli olan Kocaeli'de üretilen bir TBM olması nedeniyle çok heyecan verici. Çok anlamlı. Artık teknolojileri kendimiz üretebiliyorsak, bunlar bizim gelişme emarelerimizdir." diye konuştu.

İstanbul'un bir ülke özelliği gösterdiğini, 16 milyon nüfusuyla dünyanın 124 ülkesinden büyük olduğunu ve dolayısıyla her işi bir ülke ölçeğinden düşünmek gerektiğinin altını çizen Topbaş, şunları dile getirdi.

"Ulaşım sistemleri, alt yapı ve ihtiyaç için gerekli bütün çalışmaları çok büyük ölçekte yapmanız gerekiyor. Çok şükür ki belediyemiz 2017 yılı itibarıyla 16.5 milyar lira yatırım yapar duruma geldi. Ve günü gelmiş ne bir devlete, ne bir finans kuruluşuna ne de bir bankaya bir kuruş lira borcu yok belediyemizin. Yatırım yapabiliyoruz. Kaynaklar doğru kullanılıyor. Kent hizmetlerinin en önemlilerinden biri de içme suyu tedariki. İçme suyu çözümü. Milyonlarca insanın içme suyu ihtiyacını karşılayacaksınız. İstanbul şu an itibarıyla günde 3 milyon metreküp su kullanıyor. Bir o kadar da atık var. Her ikisi de dünyada ciddi problem. Her alanda her işi doğru yapmaya ve model olmaya çalışıyoruz."

"Bugün burada 3 bin 200 metrelik bir hat var" diyen Topbaş, "Tramvay hattının altından geçen 206 santimlik yani, 2 metre 60 santimlik bir boru döşeniyor. Hat çekiliyor. Böyle bir hatı yapabilmek için şehir merkezinde yapıların altından geçmek imkansız. Açık kuyular yapamazsınız. Borular döşeyemezsiniz. Bunu artık ileri teknolojilerle yapmak zorundasınız. Yerin 60 metre altında bu sistemle, makineyle, cihazla bu çözülecek. 36 milyonluk bir yatırım bedeli var. Güçlü inşaat firması buna yapacak. Yukarıda kimse bunu görmeyecek. Ama yüzlerce insan, İstanbul'un su tedariki adına gece gündüz çalışacaklar. Çok önemli bir hat burada devreye girecek. Türkiye'de ve İstanbul'da ilk defa uygulanacak olan yüzde 95'i yerli olan bir TBM köstebek makinesi devreye giriyor. Arkasından bunun çapları büyüyerek devreye girecek. Böylece dışarıdan bu makineleri getirme derdi olmayacak." ifadelerini kullandı.

- Zeytinburnululara müjde

"Kötü aletle iyi şey ortaya çıkmaz" ifadesini kullanan Topbaş, şöyle devam etti:

"Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor görebiliyorsanız ona ayak uydurup başarabiliyorsanız sadece kendi işinizi yapmış olmuyorsunuz. Ülkenin gelişmesine önemli katkı sunmuş oluyorsunuz. Çok önemli şeyler bunlar. Teknolojik gelişmeleri yakalamak zorundayız, ilerisini yapmak zorundayız. Bu makineleri artık yerli yapıyor olmamız bize bunu daha kolay ve ucuz yapma imkanı ve fırsatı verecek. İstanbul dünyada çok önemli bir referans noktası. İstanbul'a iş yapan dünyada rahatlıkla iş alabiliyor. İstanbul'a makine cihaz alan veya veren dünyaya rahatlıkla makine ve cihaz verebiliyor."

İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kabataş-Bağcılar Tramvay hattı konusuna değinirken Zeytinburnululara bir müjde verdi. Topbaş, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ın yeni bir hattın ilçeden geçmesinin trafikte ciddi sorunlar oluşturacağı için istenmediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Zeytinburnu içerisinden tren geçmesin sıkıntı oluşturuyor. İnşallah yakın bir tarihte bu tramvayı yer altına alma projesi bitmek üzere onu da başlatacağız. Böylece Zeytinburnu'nun da bu tramvayla ilgili sıkıntısını inşallah çözmüş olacağız. Bunu da burada bir müjde olarak ifade etmek istiyorum ve hayırlı olsun diyorum."
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1828 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç geçen yıl 176 gigavat artarak toplam 2 bin 537 gigavata yükseldi.

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak Türkmenistan Elektrik Enerji İhracatını Arttıracak

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

İGDAŞ'a soruşturma

İGDAŞ'a soruşturma EPDK, mevzuata aykırı fatura düzenlediği gerekçesiyle İGDAŞ'a soruşturma açtı

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, tedarik zincirinde şu an için büyük bir sorun yaşamadıklarını beli...

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek EPDK: Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyecek

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

İnşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı

İnşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı İstanbul'da inşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı

Elektrik Direklerinin Sahipleri

Elektrik Direklerinin Sahipleri Yuva var diye sökülmeyen elektrik direğinin misafirleri döndü

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1808

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1896

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2228

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2294

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12818

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14554

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21084

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144910