Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
RES'den 270 Milyon DolarTarih 17 Ağustos 2017, 22:25 Editör: Editör Elektrohaber

RES'den 270 Milyon Dolar

Türkiye'nin beş ayrı bölgesinde toplam 1.000 megavatlık rüzgâr enerjisi kapasitesi kurulması için yapılan ihaleyi Siemens ve Kalyon ile kurduğu konsorsiyumla kazanan Türkerler Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ile devletin enerjiden her yıl 270 milyon dolar tasarruf edeceğini söyledi. İhaleyle ilgili SABAH'a konuşan Türker, "Devlet şu anda teşvikle beraber rüzgâr enerjisine kilovatsaat başına 10.4 dolar ödüyor. İhalede fiyat 3.48'e düştü. Bu ülke ekonomisine inanılmaz bir katkı sağlayacak. Yılda yaklaşık 130 milyon dolarlık elektrik üretip, devlete satacağız. Devlet normalde 10.4'ten almış olsaydı bu enerjiye 400 milyon dolar ödeyecekti. Bu ihalede 3.48'den alacak ve 130 milyon dolar ödeyecek. Böylece devlet her yıl 270 milyon dolar tasarruf edecek" dedi.

FİNANSMAN HERMES KREDİSİ

YEKA ihalelerinde yüzde 65 yerli, yüzde 35 yabancı şartı olduğunu anlatan Türker, "İthal edeceğimiz ürünlerde, Alman Hükümeti'nin ihracatçılarını desteklemek amacıyla oluşturduğu HERMES kredisini kullanmayı planlıyoruz. Projenin tamamı ithalata dayalı olsaydı, kredinin tamamını bu şekilde kullanabilirdik. Hermes dışında kalan kısmı ise yerli finansman ve özsermaye ile karşılayacağız. Sıemens'le görüşmelerimiz devam ediyor. Projeye ortak olarak katılırsa finansmanın tamamı yurtdışından sağlanabilir" diye konuştu.

DERSİMİZİ İYİ ÇALIŞTIK


Finansman görüşmelerini daha önce yaptıkları için ihalede fiyat kırarken ellerinin güçlendiğini söyleyen Türker, şöyle konuştu: "Alman ortağımız Siemens'in en gelişmiş, en pahalı tribünü en cazip fiyatlarla getirecek olması elimizi daha da güçlendirdi. Dersimizi çok iyi çalıştık. Konsorsiyumdaki üç şirket de bu işi çok iyi bilen firmalar. Hepimiz elimizi taşın altına koyduğumuz için fiyat olarak çok iyi bir sonuç çıktı."

Almanya ile siyasi gerilimin olduğu bir dönemde Siemens'le ortaklık kurulmasının anlamlı olduğunu söyleyen Türker, "Sıemens ile ortaklığımız Türkiye-Almanya arasındaki sıkıntının ekonomik değil siyasi olduğunu gösterdi. Türkiye'nin büyük bir yabancı sermayeyi çekmesi açısından da çok memnuniyet verici" dedi.

BENİ ARAYANA "BAKAN'A TEŞEKKÜR EDİN" DİYORUM


İhaleden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konsorsiyumu arayıp tebrik ettiğini söyleyen Türker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a da YEKA modeli nedeniyle teşekkür etti. Türker, şöyle devam etti: "Bu model olmasaydı, bu fiyat da olmazdı. Beni tebrik etmek için arayan arkadaşlara, 'Beni değil Enerji Bakanımız Berat Albayrak'ı tebrik edin' diyorum. Gerçekten Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Sayın bakanın gelişiyle birlikte enerjide çok önemli değişiklikler oldu. Yerli kömüre teşvik, dışa bağımlılığı aşağı çekme, Tuz Gölü doğalgaz deposu, güneş ve rüzgâr enerjisindeki model değişiklikleri... İnsanların birkaç sene önce hayalini bile kuramayacağı projeler bunlar."

DİĞER İHALELERE DE TALİP OLABİLİRİZ


Rüzgârda 4 ihale daha olacağını söyleyen Türker, "Bu ihaledeki ısrarlı çabamızın nedeni diğerlerine de talip olmaktı. Kazanmak ve avantajlı duruma geçmek istedik. Onun için elimizden gelen son noktaya kadar fiyatı kırdık. Gelinen nokta gerçekten ülkemiz açısından ve piyasa belirleme noktasında son derece önemli" dedi. Holdingin YEKA'dan ayrı olarak da rüzgâr santrali yatırımları bulunduğunu hatırlatan Türker, "Halen 40 megavatlık rüzgâr santralimiz işletmede. Bu yıl içinde 110 megavat çalışan rüzgâr santralimiz olacak. Önümüzdeki yıl 250 megavata çıkaracağız. Biz 2.100 megavatlık rüzgâr santrali lisansı ile bu alanda Türkiye'de liderdik. Bunun 1.100 megavatını yerli ve yabancı firmalara sattık. Bu sayede ülkeye yabancı sermaye getirmiş olduk. Şu an bunlar faal. Toplam 1.5 milyar dolarlık bir yatırım oldu" şeklinde konuştu.

3.48 CENT'LİK FİYATIN SIRRI BU BEŞ MADDEDE YATIYOR


Yeni teknoloji: Siemens dünyada olmayan türbin teknolojisini Türkiye'ye getirecek. 130 metre kule yüksekliğine, 140 metre kanat çapı ve 10 metre kanat genişliğine sahip 4 megavatlık türbinler kullanılacak. Bu teknoloji sayesinde üretim yüzde 40'a kadar artacak.

Ucuz finansman: Alman Hükümeti'nin ihracatçılarını desteklemek amacıyla oluşturduğu Hermes kredisi için ihale öncesinde görüşmeler yapıldı. Oradan alınan faiz oranına göre ihalede fiyatı nereye kadar indirecekleri belirlendi.

Türbin fiyatı düştü: 2005'te türbin fiyatları 1.3-1.5 milyon euro düzeyindeyken, şu anda yarı fiyatına indi.

Ölçüm verileri: Sadece Türkerler'de 100'ün üzerinde ölçüm direği var. Rüzgârda en verimli noktaların neresi olduğu biliniyor.

Hükümetin kararlı tavrı: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın kararlı tutumu, yatırımcının önünü açmasıyla bürokraside çok hızlı yol alındı.

TEKNOLOJİ İHRAÇ EDECEĞİZ


Türkiye'nin bu ihaleden çok şey kazanacağını anlatan Türker, "Birincisi yerli üretim türbinlerimiz olacak. İlk defa Türkiye'de rüzgâr türbini fabrikası kurulacak. Bu türbinleri 5 bölgede hayata geçireceğiz. Şu an yüzde 65'i yerli olacak, daha sonra tamamı yerli üretime dönecek. Daha önemlisi teknoloji ihraç edebilecek duruma geleceğiz. Çünkü bir Ar-Ge grubu kurulacak. Bu ekibin yüzde 80'i yerli mühendislerden oluşacak. Geliştirilen teknolojinin yurtdışına ihracı mümkün olabilecek. Tek başına bu bile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'ye yapmış olduğu çok önemli bir hizmettir. 3.500 kişiyi istihdam etmiş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1712 defa okunmuştur.

Rüzgar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi Rüzgar enerjisinde önlisans başvuruları 5-9 Ekim'e ertelendi

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,..

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de alınması bekleniyor

Önlisans başvuruları 2020

Önlisans başvuruları 2020 Rüzgarda önlisans başvurularının 2020'de alınması bekleniyor

Rüzgar enerjisinde büyük artış

Rüzgar enerjisinde büyük artış Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinde büyük artış

Bin megavatlık rüzgara ön lisans

Bin megavatlık rüzgara ön lisans Geçen yıl gerçekleştirilen rüzgar YEKA ihalesinin ardından kazanan konsorsiyum ön lisans başvurusunu tamamladı.

150 bin konutun ihtiyacı karşılanacak

150 bin konutun ihtiyacı karşılanacak Konya'da rüzgar enerjisiyle, 150 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak

Malatya'ya RES

Malatya'ya RES Malatya’da 50 MW’lık Sandal Rüzgar Enerjisi Santrali kuracak

GES'ler Hackerlerin Yeni Hedefi

GES'ler Hackerlerin Yeni Hedefi Güneş Enerji Santralleri Hackerların Hedefi Haline Geldi

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1808

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1896

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2228

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2294

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12818

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14554

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21084

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144908