Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Küçük ölçekli YEKA önerisiTarih 27 Ağustos 2017, 14:22 Editör: Editör Elektrohaber

Küçük ölçekli YEKA önerisi

Yerli yenilenebilir enerji için Yenilenebilir Kaynak Alanları'nın (YEKA) artırılması gerektiğini belirten enerji sanayicileri, bunun için dünya devleriyle baş edecek gücü olmayan yerli KOBİ'lerin de yarışabileceği boyutta ihaleler yapılmasını istiyor.

Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, rüzgar enerjisi YEKA ihalesinin ağustos ayı başında sonuçlandığını hatırlatarak, buna göre belirlenen 5 ayrı bölgede bin megavat kapasiteli rüzgar enerjisi santralinin devreye alınacağını söyledi.

Yenilenebilir enerji alanının Türk sanayicisi için yeni fırsatlar doğurduğunu belirten Vatansever, Türkiye'de 2030 yılına kadar gerçekleşmesi gereken 25 milyar dolara yakın bir sanayi ortamı bulunduğunu, bunun Türk sanayicisi tarafından çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yükte hafif pahada ağır katma değeri yüksek ürünler

Vatansever, Türkiye'nin ihracat gelirini artırması için katma değeri yüksek, yükte ağır pahada hafif şeyler yerine pahada ağır yükte hafif şeyler yapması gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin cari açığının içerisinde enerji ham maddesi ithalatının payı yüzde 80'lere yakın bir durumda. Dolayısıyla bu cari açıkta bu kadar yüksek bir oran söz konusu olduğunda bizim yerli, yenilenebilir kaynaklara yönelmemiz gerekiyor. Ülkemizde bugüne kadar enerjiyi üretme noktasında destekler verildi. Bu desteklerde yatırımcılar kullandıkları makinelerin yüzde 71,4'ünü ithal ediyor. Dolayısıyla verilen destek yerli yatırımcıdan çok yurt dışına oluyor aslında. Bu destekleri sanayiciye verilirse sanayici bunu Türkiye'de üretir, destek Türkiye'de kalır." ifadelerini kullandı.

Katma değeri yüksek ürünler üretmenin cari açığın azaltılmasında önemli rol oynayacağını ifade eden Vatansever, şöyle devam etti:

"TÜİK verilerine göre ihracatımızın kilogram değeri 1,37 dolar. Almanya, Japonya, Güney Kore ile karşılaştırıldığında yaklaşık 4-5 kat az bir değer. Demek ki katma değeri yüksek ürünler üretemiyoruz. Enerjide fırsat var, örneğin kanat üretiminde 7-8 dolardan başlıyor kilogram ihracat değeri ve üretimin menşeiine bağlı olarak 15-16 dolarlara kadar çıkıyor. Dolayısıyla enerji sektörü bazında sanayicimiz bu kanala yönelirse katma değeri çok yüksek, Ar-Ge'si olan, daha nitelikli personel kullanabileceği, yüksek teknolojili bir sanayi ayağına geçme şansı var. Sanayici bunu yapmalı, devlet de desteklemeli."

"YEKA ateşleyici faktör"

Vatansever, YEKA'nın yenilenebilir enerji için ateşleyici faktör olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"Bir tane YEKA ihalesiyle kalınmamalı, YEKA'lar artırılmalı. Bunu bin megavatlarda değil, daha düşük değerlerde yapmalı, yerli firmalarımızın da katılabilmesini sağlamalıyız. YEKA'lar pazar oluşturmaya dönük önemli projeler. Bizde büyük ölçekli çok firma yok. KOBİ'lerin girebileceği ufak YEKA'lar olmalı, kilovat bazında. Örneğin 100 kilovat, 200 kilovat. Bunlar yapılsın ki pazar oluşabilsin. Katma değerin anahtarı yenilenebilir enerji. Bu anahtarı verimli kulanabilmek için yerli üretimi sadece Ar-Ge ve yan sanayi bazında değil, ana sanayi bazında da çıkartmak gerekiyor. 100-200 kilovatlık, yerinde tüketimi özendirici YEKA'ların yapılması gerekiyor. O zaman yerli istihdam olacak, orada çalışanlar yetişecek, sektörü bilecek, dünyayı tanıyacak. O insanlar arasından girişimci çıkacaktır. Böylece Türkiye'nin de bu alanda dev firmaları olur. Bunlar adım adım olacak şeyler."

Kaynak: AA
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1640 defa okunmuştur.

Rüzgar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi Rüzgar enerjisinde önlisans başvuruları 5-9 Ekim'e ertelendi

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,..

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de alınması bekleniyor

Önlisans başvuruları 2020

Önlisans başvuruları 2020 Rüzgarda önlisans başvurularının 2020'de alınması bekleniyor

Rüzgar enerjisinde büyük artış

Rüzgar enerjisinde büyük artış Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinde büyük artış

Bin megavatlık rüzgara ön lisans

Bin megavatlık rüzgara ön lisans Geçen yıl gerçekleştirilen rüzgar YEKA ihalesinin ardından kazanan konsorsiyum ön lisans başvurusunu tamamladı.

150 bin konutun ihtiyacı karşılanacak

150 bin konutun ihtiyacı karşılanacak Konya'da rüzgar enerjisiyle, 150 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak

Malatya'ya RES

Malatya'ya RES Malatya’da 50 MW’lık Sandal Rüzgar Enerjisi Santrali kuracak

GES'ler Hackerlerin Yeni Hedefi

GES'ler Hackerlerin Yeni Hedefi Güneş Enerji Santralleri Hackerların Hedefi Haline Geldi

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1808

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1896

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2228

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2294

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12818

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14554

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21084

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144892