Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
En büyük generatör trafosu Gebze’deTarih 05 Ekim 2017, 16:30 Editör: Editör Elektrohaber

En büyük generatör trafosu Gebze’de

GE, Gebze’deki Güç Transformatörleri fabrikasında GEK TERNA Group üyesi olan TERNA S.A. için Türkiye’nin en büyük generatör transformatörünü üretecek. 820 MVA’lık Generatör Step-Up transformatörü, aynı zamanda Yunanistan’da kullanılacak olan en büyük generatör step-up transformatörü olma özelliğini de taşıyor. 2018 yılında tamamlanarak Yunanistan’a teslim edilmesi planlanan transformatör, Batı Makedonya Bölgesindeki Komanos madeninin bulunduğu Ptolemais santralinde kullanılacak.

Transformatör, 660 MW yeni bir toz linyit yakıtlı termik santralin (Ptolemais Ünite V) bir parçası olarak dizayn edilecek ve üretilecek. Yüklenici olarak projeyi gerçekleştirecek olan TERNA S.A., Ptolemais Ünite V’in tüm mühendislik, satın alma, taşıma, ve montaj işlerini yürüterek 660 MW toz linyit yakıtlı termik santralinin buhar ünitesini işletmeye alacak ve bölgesel ısıtma için 140 MWth’lık termik enerji kapasitesi sunacak. Ptolemais Santralinin ekolojik ayak izinin kayda değer ölçüde iyileşmesine imkan tanıyacak projenin ayrıca daha düşük maliyette elektrik üretimi sağlayarak Yunanistan’ın enerji alt yapısını, şebeke güvenilirliğini ve arz güvenliğini de artırması bekleniyor.

820 MVA 400 kV’luk generatör step up transformatörü minimum boyut ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, teknik olarak mümkün olan en yüksek verimi sağlayan ürün olma özelliği taşımakta. Transformatör, düşük kayıpları ve yüksek verimi sayesinde elektrik üretimi için daha az yakıt kullanılmasını sağlayarak, elektrik maliyetlerini rekabet edilebilir seviyelere çekecek ve emisyonları Yunanistan ve Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde kayda değer ölçüde düşürerek çevreye önemli katkı sağlayacak.


GE’nin Gebze’deki fabrikası yaklaşık 70 kişilik AR-GE ekibiyle ağır sanayide kullanılan özel transformatör ve reaktör üretiminde yetkinlik merkezi. GE Güç Transformatörleri Ürün Grubu Genel Müdürü Hakan Karadoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bir yıl gibi bir sürede transformatörü tamamlayarak Yunanistan’a ihraç edip Ptolemais Santrali’ne kurmayı planlıyoruz. Bu üretim, yüksek kalite standartları, modern üretim teknikleri ve kapsamlı test laboratuarları ile Gebze fabrikasının sadece Türkiye’de değil, dünyada da tercih edildiğini kanıtlıyor” dedi.

1966 yılından beri Gebze’de üretimini sürdüren GE Güç Transformatörleri fabrikası bugün 40.000 MVA üretim kapasitesiyle dünyanın en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından biridir. 90 m2’lik alanda yaklaşık 1.000 çalışanıyla hizmet veren fabrika üretiminin yüzde 85’ini ihraç ediyor. GE Güç Transformatörleri fabrikası, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET) düzenlediği 2016 İhracat Başarı Ödülleri (TET) töreninde “Elektrik İletim ve Dağıtım Ekipmanları” katagorisinde bu yıl da birincilik alarak ihracat şampiyonu ünvanını korudu.

Fabrika’da geçtiğimiz yıl dünyadaki en iyi uygulamalardan biri olacak akıllı fabrikaya dönüşüm süreci başladı. Akıllı fabrikada optimum üretim sağlamak için tasarım, üretim, tedarik ve servis ağları birbirine bağlanacak.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1684 defa okunmuştur.

Firmalar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ'tan sağlık kurumlarına özel hızlı hat

AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ'tan sağlık kurumlarına özel hızlı hat Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ),Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. BEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDA...

AYEDAŞ'tan bu yıl dev yatırım

AYEDAŞ'tan bu yıl dev yatırım AYEDAŞ bu yıl 230 milyar lira şebeke yatırımı yapacak

‘Bosch Termoteknik'e yeni Satış Genel Müdürü

‘Bosch Termoteknik'e yeni Satış Genel Müdürü ‘Bosch Termoteknik Türkiye’nin Satış Genel Müdürü ‘Kıvanç Arman’ Oldu

Zorlu Enerji’nin Dönem Zararında Artış

Zorlu Enerji’nin Dönem Zararında Artış Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN), 2019 yılının ilk dokuz ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Aksa Enerji, 9 Ayda Net Karı

Aksa Enerji, 9 Ayda Net Karı Aksa Enerji, 9 Ayda 350 Milyon Net Kar Elde Etti

Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Anlaşması

Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Anlaşması Enerjisa Enerji ve TOBB ETÜ Hastanesi arasında enerji tasarrufunda örnek anlaşma

Aksa'dan denizcilik sektörüne enerji

Aksa'dan denizcilik sektörüne enerji Aksa, denizcilik sektörüne enerji veriyor

Musk’tan yeni girişim

Musk’tan yeni girişim Teknoloji şirketi Tesla’nın İcra Kurulu Başkanı Elon Musk

İşaret dilinde de hizmet dönemi

İşaret dilinde de hizmet dönemi TOTAL istasyonlarında işaret dilinde de hizmet dönemi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1698

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1798

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2106

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2178

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12668

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14384

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20822

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:143952