Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
60 liraya “GidiyooTarih 30 Ekim 2017, 00:57 Editör: Editör Elektrohaber

60 liraya “Gidiyoo

Türkiye’deki birçok haber sitesi bugün İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen “Yerli arama motoru ‘Geliyoo’ test yayınına başladı” haberini sayfalarına taşıdı. Haberde, mühendisler Hakan Atabaş ve Fatih Arslan’ın yerli bir arama motoru geliştirdiği yazıyordu.

Erdoğan’dan destek istediler: Bize inanmalısınız cumhurbaşkanım

İki girişimcinin “10 yıl süren çalışma ve 10 milyon lira bütçeyle hazırladık” dediği “Geliyoo” ilk görünüşte, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Google’a rakip olacak yerli ve milli arama motoru tanımına uyuyordu. Siteyi yayına veren iki ortak, tanımlamaya uyan ‘yerli arama motoru’ için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Ne olursa olsun bize inanmalı ve güvenmelisiniz Sayın Cumhurbaşkanım” ifadelerinin yer aldığı mektup yazmayı da unutmadı.

Yerli ve milli arama motoru sonuçları Google’dan alıyor

Yerli ve milli arama motorunun sitelere haber olmasının ardından, gerçekler ortaya çıktı. 10 yılda, 10 milyon lira bütçeyle kurulduğu iddia edilen ve yetkili mecralardan “geliştirilmesi için destek istenen”arama motoru Geliyoo’yu inceleyen internet kullanıcıları, sitenin arama sonuçlarını Google üzerinden çektiğini fark etti.

Yerli arama motoruna giren bir kullanıcı “Sendika.Org” kelimesini arattığında aynı anda Google’a istek gönderiliyor ve Google’dan gelen sonuç Geliyoo’nun kendi motorunda aranmış gibi listeleniyor. Aynı yöntem video aramaları için de geçerli. Sitede bir video aramak isteyen kullanıcı, YouTube üzerinden gelen sonuçları görüyor.

Alt yapısı 60 lira, kurulumu 10 dakika

Projeyi geliştirip maddi destek isteyen iki mühendis, kurdukları sitenin alt yapısında ise 15 dolara internet üzerinden herkese satılan bir yazılım kullanmış. Bir diğer deyişle; internet sitesi yönetimi hakkında ortalama bir bilgi sahibi olan internet sitesi sahipleri, 10 yıl sürdüğü öne sürülen çalışmayı 10 dakikada kendileri de yapabiliyor.

Geliyoo’ya rakip: Gidiyoo

Arama sonuçlarını Google’dan çeken Geliyoo’nun sosyal medyada gündem olmasının ardından bir de rakip ortaya çıktı. Gidiyoo.org adıyla açılan sitede, “Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?” sorusu soruldu. Geliyoo’daki gibi bir de mektubun yer aldığı site “Mektup” yazısına tıklandığında “Gençliğe Hitabe” sayfasına yönlendirirken, “Kendimi şanssız hissediyorum” yazısına tıklanıldığında ise “2016 bütçe açığı” sonucu geliyor.

Geliyoo, 10 milyon lirayı yetersiz buldu

Geliyoo, Google altyapısını kullandıklarını itiraf ederek şuana kadar yapılan harcamaların reklam ve alan adına yönelik olduğunu açıkladı. Arama motorunu ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacaklarını söyleyen Geliyoo’nun açıklamasının bir bölümü şöyle:

Profesyonel arama motoru çalışmasını yayına açamadığımız için üzgünüz, ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Bu güce, beceriye ve tecrübeye sahip ve altyapısı ile de gerekli çalışmaları yaptığımız bilinsin istedik.

Kaynak: Sendika.Org
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1642 defa okunmuştur.

Bilgisayar - İnternet  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

16-24 Mbps' arası hızı tercih edildi

16-24 Mbps' arası hızı tercih edildi Her 4 aboneden biri internette '16-24 Mbps' arası hızı tercih etti

Windows 10'da yeni açık bulundu

Windows 10'da yeni açık bulundu Windows 10 işletim sisteminde yeni bir açık bulundu

Google'un sicili kabarıyor

Google'un sicili kabarıyor Google'un sicili kabarıyor: 8.2 milyar avroluk ceza ödedi

Google Play'de bazı uygulamalarla dolandırıcılık yapılıyor

Google Play'de bazı uygulamalarla dolandırıcılık yapılıyor Google Play'de indirilen bazı uygulamalarla dolandırıcılık yapılıyor

O program korsanlarının elinde!

O program korsanlarının elinde! NSA'nın hackleme programı bilgisayar korsanlarının elinde!

Modemimde biri mi var?

Modemimde biri mi var? ESET, Trabzon’da iş ortaklarıyla buluştu ve güncel siber tehditlere dikkat çekti

Şirketlere 2019’u siber güvende geçirmenin 10 yolu

Şirketlere 2019’u siber güvende geçirmenin 10 yolu Şirketler için 2019’u siber güvende geçirmenin 10 yolu

Turkcell Superonline internet fiyatlarını açıkladı

Turkcell Superonline internet fiyatlarını açıkladı Turkcell Superonline ‘limitsiz’ internet paketlerinin fiyatlarını açıkladı

İnternetiniz kesilebilir!

İnternetiniz kesilebilir! İnternetiniz kesilebilir! 48 saatlik güncelleme...

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1728

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1834

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2134

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2200

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12712

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14442

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20906

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144230