Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
SolarWorld Türkiye’de üretilecekTarih 23 Ocak 2018, 03:16 Editör: Editör Elektrohaber

SolarWorld Türkiye’de üretilecek

Inosolar Led Aydınlatma ve Sonar Enerji Sistemleri Şirketi, distribütörlüğünü üstlendiği Alman SolarWorld şirketiyle Türkiye’de güneş paneli fabrikası kurmaya hazırlanıyor.

InoSolar Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy ve SolarWorld CEO’su Frank Asbeck, Almanya’nın Freiberg şehrinde iki firma arasındaki işbirliğini uzun vadede sürdürüp derinleştirme görüşmeleri için bir gizlilik anlaşmasına imza attılar. InoSolar Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy “Anlaşmanın içinde SolarWorld teknolojisiyle Türkiye’de panel üretimi de var. 100 megavatlık (MW) panel tesislerini de Türkiye’ye kurmayı düşünüyoruz. Fabrika yeri olarak İç Anadolu’da bir organize sanayi bölgesinde yer belirledik” dedi.

Frank Asbeck: Sıcak bakıyoruz

SolarWorld CEO’su Frank Asbeck ise InoSolar ile 2012 yılından bu yana işbirliği içinde bulunduklarını belirterek, “2018’in ilk yarısında 60 MW’lık satışı kapsayan bir gizlilik anlaşması imzalıyoruz. Kısa vadede Türkiye’ye panel satışını 100 MW’a çıkarmak istiyoruz. Belki de ilk ve ikinci 100 megavatı sattıktan sonra, neden bu ürünleri Türkiye’de kendimiz üretmiyoruz diye düşünebilirsiniz. Biz de buna sıcak bakıyoruz” diye konuştu. Frank Asbeck, InoSolar ve SolarWorld ortaklığıyla Türkiye’de kurulması hedeflenen fabrikanın Almanya’daki fabrikayla benzer özellikler taşıyacağını anlatttı. Asbeck, “Bu fabrikada üretilecek üründeki yerlilik oranı işgücünü de katarsak yüzde 60-65 düzeyinde olabilir. Hatta ileride bu oran yüzde 100’e çıkabilir” dedi. Panel üretimi için halen Türkiye’den cam, alüminyum, çerçeve gibi ürünlerin tedarik edildiğini anlatan Asbeck şöyle konuştu: “Ana maddelerin Türkiye’den sağlanmasında bir problem görmüyoruz. 10 yıl önce Türkiye’ye geldiğimde güneş ve rüzgâr enerjisinde ciddi projeler vardı. O zamanlar buna biraz şaşırmıştım ancak bunların pek çoğunun hayata geçirildiğini görüyorum. Hükümetin güneşin önemli enerji kaynaklarından biri olduğunu düşünmesi ve desteklemesini görmek bizi memnun ediyor.”

Şişecam’dan panel camı alacak

Yakın geçmişte mali tıkanmalar yaşayan SolarWorld geçen yıl iflas sürecine girmişti. Ancak şirketin Katarlı ortaklarının hisselerini yüzde 29’dan yüzde 49’a çıkarmasıyla Almanya’daki üretim tesislerinin iflas masasından geri alındığını anlatan Ersoy, “Katar’da 1 milyar euroluk hammadde tesislerinde üretim yapıyorlar. Katarlılarla görüşmelerini tamamladıkları zaman, biz hem teknolojik olarak hem de kalite olarak Türkiye’de olmayan teknolojileri getirmeyi başaracağız” dedi. Ersoy, “SolarWorld’ün üst teknolojisi mono sistemini Türkiye’ye getirmeye çalışırken yerlilik oranını da göz önünde bulunduruyoruz. Bu kapsamda panellerin cam kısmını Şişecam’dan almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Çankaya Köşkü'ne 80 KW'lık panel

İsmet Ersoy, InoSolar’ın 2012 yılında Alman Wagner Solar ile yaptığı ortaklık anlaşması çerçevesinde Çankaya Köşkü’ndeki bir seraya 80 kW’lık kurulum yaptığını anlattı. Ersoy, Gaziantep’te de 25 MW kapasiteli, Türkiye’nin tek sahadaki en büyük güneş enerjisi santrallerinden birinin de yatırımcısı olduklarını hatırlattı. Ersoy, Gaziantep’teki tesislerin 6 MW’lik kısmının polikristal, kalan kısmının ise monokristal panellerle inşa edildiğini anlattı. Her ikisi de SolarWorld’e ait iki panel teknolojisi arasında ciddi farklar bulunduğunu ifade eden Ersoy, monokristal panellerin yüzde 8 daha yüksek verimle çalıştığının altını çizdi.

Inosolar küçük YEKA'lara talip

10004er MW’lik rüzgar ve güneş Yenilebilir Enerji Kaynakları Alanları (YEKA) ihalelerinden sonra küçük YEKA’lar için de ihale yapılacağı duyumunu aldıklarını söyleyen İsmet Ersoy, “Biz başta Gaziantep olmak üzere bu küçük YEKA’lara talibiz” ifadesini kullandı.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1598 defa okunmuştur.

Güneş  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten

Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten Alacak

DOSAB, enerjisinin yüzde 50’sini güneşten karşılayacak

DOSAB, enerjisinin yüzde 50’sini güneşten karşılayacak Eylül sonunda ilk etabı devreye alınacak proje ile elektrikte iç tüketiminin %50'sini güneşten karşılayacakları...

Basmane Garı kendi elektriğini kendisi üretiyor

Basmane Garı kendi elektriğini kendisi üretiyor Güneş Enerji Santrali (GES) projesinin uygulandığı İzmir'deki Basmane Tren Garı, kurulan güneş panelleriyle ken...

Devlet desteğiyle üretmeye başladı!

Devlet desteğiyle üretmeye başladı! Devlet desteğiyle üretmeye başladı!

Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri

Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri geliştirecek

Milyon dolarlık yatırım beklentisi

Milyon dolarlık yatırım beklentisi Güneşte 800 milyon dolarlık yatırım beklentisi

Ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede

Ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede Kayseri’de Japon Panasonic ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede

Enerjinin 1 milyar dolarlık rüzgarı "yüksekten" esecek

Enerjinin 1 milyar dolarlık rüzgarı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları rüzgar enerjisi (YEKA RES-2) kapsamında...

Akfen’in santrali elektrik üretimine başladı.

Akfen’in santrali elektrik üretimine başladı. Akfen’in Konya’da 30 MW gücündeki 3 güneş santrali elektrik üretimine başladı.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1726

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1834

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2132

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2200

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12712

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14442

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20906

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144222