Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
TOBB'un nükleer enerji semineriTarih 25 Ocak 2018, 06:49 Editör: Editör Elektrohaber

TOBB'un nükleer enerji semineri

 Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankaralı sanayicilerin nükleer enerji alanında teknoloji ve bilgi transferi çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Yalnızca kamu kurumları ya da yalnızca özel sektörün desteği ile nükleer alanda teknoloji transferi yürütülmesi mümkün görünmüyor ancak devletin liderliğinde, özel sektörün aktif katılımıyla başarı sağlanması mümkün." dedi.

Özdebir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen "Nükleer Sektörde Kalite Yönetim Sistemi, Standartlar ve Nükleer Güvenlik Kültürü" konulu seminerde nükleer enerji alanındaki ilerlemenin Türkiye'nin değişimi ve gelişimine öncülük edeceğini söyledi.

ASO'nun nükleer güç santralleriyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan çalışmaların içinde yer aldığını aktaran Özdebir, "Ankaralı sanayiciler olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirme çabamızı sürdürmekteyiz. Yalnızca kamu kurumları ya da yalnızca özel sektörün desteği ile nükleer alanda teknoloji transferi yürütülmesi mümkün görünmüyor ancak devletin liderliğinde, özel sektörün aktif katılımıyla başarı sağlanması mümkündür." diye konuştu.

Özdebir, nükleer enerji sektöründe insan kaynağı, yerli üretim ve Ar-Ge çalışmalarının oldukça önemli olduğunu ifade etti.

ASO'nun Türk sanayicisinin nükleer enerji sektöründe yer alması için üç farklı proje üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Özdebir, yerli sanayi altyapısının nükleer sektöre uyum sağlaması için benzer faaliyet yürüten firmalarla ortak çalışmalar yürütmeyi hedeflediklerini anlattı.

Özdebir, bu kapsamda Japonya ile nükleer alanda iş birliğini geliştirmek amacıyla bir iyi niyet anlaşması yapmak istediklerini söyledi.

- "Nükleer enerji ekonominin her alanına ivme kazandıracak"

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz da nükleer santrallerin ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen işletme giderlerinin düşük olduğunu belirterek, yüksek teknolojiyle ülkelerin bilimsel çalışmaları ve endüstrilerine önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

Yerli sanayicilerin Türkiye'deki projelerde yer alarak tecrübe kazanmalarının büyük önem taşıdığını vurgulayan Yavuz, "Ülkemizde kazanılan tecrübe, uzun vadede dünyadaki diğer nükleer santral projelerinde de Türk şirketlerinin tedarikçi olabilmelerine zemin hazırlayacaktır. Yaklaşık 550 bin parçadan oluşan nükleer santraller, inşaat, elektrik-elektronik ve makine imalat sanayi gibi pek çok sektördeki yerli sanayiye dinamizm kazandıracaktır. Yani ülkemizdeki nükleer santraller sadece enerji üretmeyecek, sanayi çeşitlenmesinden teknoloji transferine, malzeme üretiminden istihdama kadar ekonominin her alanına ivme kazandıracaktır. Ulusal kalkınma hamlesinin itici gücü olarak nükleer sektör, Türkiye'yi cari açıktan kurtarabilecek önemli bir etken olacaktır." şeklinde konuştu.

- "İnşaatın tamamlanması için yerel endüstrinin katılımı da önemli"

Mitsubishi Heavy Industries Sinop Nükleer Güç Santral (NGS) Projesi uzmanı Mitsuru Uemura da proje hakkında bilgi vererek, yerlileşme sürecinin nasıl yürütüleceğini nükleer endüstride yer almak isteyen yerli sanayici ve uzmanlara anlattı.

Uemura, Sinop'ta kurulması planlanan, yaklaşık 4 bin 400 megavat kurulu güce sahip olacak santralin fizibilite çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje dört fazdan oluşacak. Bu fazlar fizibilite çalışması, hazırlık aşaması, inşaat ve işletme. Şu an sahanın uygunluğunun ve ekonomik koşullarının çalışıldığı ilk aşamadayız. Ayrıca, yerel sanayinin kapasitesi dikkatli bir şekilde incelenmeli ve sürece dahil edilmeleri için çalışmalar yapılacaktır. İnşaatın tamamlanması için yerel endüstrinin katılımı da önemli."

KAYNAK: HABERTÜRK
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2190 defa okunmuştur.

Fuarlar - Seminerler  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

‘Solar İstanbul 2020’ Fuar ve Konferansı

‘Solar İstanbul 2020’ Fuar ve Konferansı ‘Solar İstanbul 2020’ Fuar ve Konferansına Katılımlar Tüm Hızıyla Sürüyor!

IRENEC 2020

IRENEC 2020 IRENEC 2020 Yenilenebilir Enerji Kaynakları

5. Boğaziçi Enerji Zirvesi’ne Sayılı Günler

5. Boğaziçi Enerji Zirvesi’ne Sayılı Günler 5. Boğaziçi Enerji Zirvesi’ne Sayılı Günler Kaldı!

ICSG İstanbul 2019 Yapıldı

ICSG İstanbul 2019 Yapıldı 7. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG İstanbul 2019) İstanbul Haliç Kongre Me...

WindEurope 2019 konferansı ve fuarı

WindEurope 2019 konferansı ve fuarı Türeb Bilbao’da Düzenlenen ‘WindEurope 2019’ Etkinliğine Katılacak

Sürdürülebilirlik Festivali

Sürdürülebilirlik Festivali Boğaziçi Üniversitesi ‘Sürdürülebilirlik Festivali’ Düzenliyor!

Enerji Sektörü, Bir Araya Geldi

Enerji Sektörü, Bir Araya Geldi Türkiye Enerji Sektörü, "ICCI" 2018 İle Bir Araya Geldi

Enerji Verimliliği Kongresi Başladı

Enerji Verimliliği Kongresi Başladı Yenilenebilir Enerji Ve Enerji Verimliliği Kongresi Başladı

Vı. Ulusal Güneş Ve Hidrojen Enerjisi Kongresi

Vı. Ulusal Güneş Ve Hidrojen Enerjisi Kongresi Esogü'de Vı. Ulusal Güneş Ve Hidrojen Enerjisi Kongresi
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3184

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3434

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3670

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3510

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14362

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:16070

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:23062

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:156006