Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Siyanobakterilerden Biyo-Güneş PaneliTarih 13 Şubat 2018, 02:04 Editör: Editör Elektrohaber

Siyanobakterilerden Biyo-Güneş Paneli

Enerji sektöründe özellikle Güneş’ten enerji sağlama teknolojileri farklı yönlerde ilerliyor. Yapılan Araştırmalar sonucunda  siyanobakteriler ile enerji üretimini gerçekleştirebilen kağıt bazlı biyo-güneş paneli geliştirdi. Farklı alanlarda kullanılması ön görülen sistem panelin giyilebilir sensörlerde ve ortam sensörlerinde kullanılması bekleniyor.

Milyarlarca yıldır gezegenimizde yaşayan siyanobakteriler fotosentez yoluyla enerji üretiyor. Aynı zamanda fotosentezle birlikte oksijen salınımını da gerçekleştiren bu canlı türünün, yaklaşık 2.5 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Oksidasyon Olayı’nda da önemli bir rol üstlendiği düşünülüyor. Imperial College London, Cambridge Üniversitesi ve Central Saint Martins Üniversitesi’nden araştırmacı ekibinin gerçekleştirdiği çalışma ise halihazırda gezegenimizdeki oksijen miktarına önemli katkı sağlayan siyanobakterilerin çok daha farklı bir amaç için kullanılabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, bu minik canlıların biyo-güneş panelleri üretmek için mükemmel bir malzeme olduğunu keşfetti. İlk olarak elektriği iletebilen karbon nanotüp desenlerini bir kağıda basan ekip, sonrasında mürekkep püskürten sıradan bir yazıcı ile siyanobakterileri de aynı kağıda karbon nanotüp desenlerinin üstüne gelecek şekilde bastılar. Bu baskı sürecinde siyanobakterilerin hayatta kalmayı başardığını tespit eden araştırmacılar ayrıca bakterilerin fotosentez yapmaya devam ettiğini de gözlemledi. Karbon nanotüp ve siyanobakterilerin yer aldığı kağıdın adeta güneş paneli gibi kullanıldığı çalışmada siyanobakterilerin 100 saatlik gözlem sürecinin sonunda az miktarda elektrik ürettiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre bakteriler bir dijital saati ya da küçük bir LED ampulü çalıştırabilecek kadar elektrik üretmeyi başarmıştı.

Biyo-fotovoltaik(BPV) olarak da bilinen canlıların fotosentez kabiliyetinden faydalanarak elektrik üretme düşüncesi aslında uzun bir süredir yosunlar ve farklı bitkiler üzerinde test ediliyordu ancak bugüne kadar süren çalışmalar ticari olarak kullanıma sunulabilecek ürünler ortaya koyamamıştı. Siyanobakterilerin kullanıldığı BPV çalışması ise kullanım alanı ve kolay üretilebilirliği açısından umut vadediyor. Siyanobakterilerin küçük elektronik sensörlere güç sağlayarak kağıt bazlı giyilebilir sensörlerde veya havanın sıcaklığını ya da havadaki nemi analiz eden çevre sensörlerinde kullanılabileceği düşünülüyor.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1750 defa okunmuştur.

Gelişmeler - İcatlar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Fırat Üniversitesinde Geliştirildi

Fırat Üniversitesinde Geliştirildi FÜ'de "Yapay Zeka Tabanlı Solunum Cihazı' geliştirildi

Milli radarda sona yaklaşıldı

Milli radarda sona yaklaşıldı Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi Milli Gözetim Radarı göreve hazırlanıyor.

Alo desin yeter' devri bitti

Alo desin yeter' devri bitti Cep'te 'alo desin yeter' devri bitti

Milli drone savar

Milli drone savar Milli drone savar, 3 kilometreden drone uçurmayacak

Apple, AirPower'ı iptal etti

Apple, AirPower'ı iptal etti Apple, kablosuz şarj projesi AirPower'ı iptal etti

O Üniversiteden yüzde 100 yerli elektrikli motor

O Üniversiteden yüzde 100 yerli elektrikli motor Pamukkale Üniversitesi yüzde 100 yerli elektrikli motor üretti

İşte Elektrikli Uçan Taksi

İşte Elektrikli Uçan Taksi Airbus elektrikli 'uçan taksi'nin görüntülerini yayınladı

Milyonlarca kişi değiştirecek

Milyonlarca kişi değiştirecek Herkesin evinde var! Milyonlarca kişi değiştirecek

İstanbulkart İşlemleri Artık Cepte

İstanbulkart İşlemleri Artık Cepte İstanbul kart artık cepten yüklenebilecek

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1698

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1798

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2106

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2178

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12668

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14384

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20822

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:143954