Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Suoz Enerjiden güneşe 400 milyonTarih 30 Mart 2018, 22:24 Editör: Editör Elektrohaber

Suoz Enerjiden güneşe 400 milyon

Suoz Enerji Grup Üst Yöneticisi Berk Uçuran Çiller, yurt dışındaki iştirakleriyle birlikte güneş enerjisi alanında 10 yılda 400 milyon dolar yatırım yapacaklarını bildirdi.

Çiller, düzenlediği basın toplantısında, Marsan Marmara Holding'in iştiraki olan Suoz Enerji Grup'un yatırım projeksiyonlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ağabeyi Mert Uçuran Çiller ile 5 yıl önce güneş enerjisi işine girmeye karar verdiklerini ve geçen yıl Suoz Enerji Grup şirketini kurduklarını aktaran Çiller, yenilenebilir enerji yatırımlarının enerjide dışa bağımlılığı azaltarak cari açığı kapatmada büyük rol oynadığını dile getirdi.

Çiller, Türkiye'nin büyümesinin anahtarını güneş enerjisinde gördüklerini ve bu vizyon çerçevesinde sektörün öncüsü olmayı hedeflediklerini ifade ederek, "Bugün yıllık 1 milyon adet güneş paneli üretiyoruz, kapasitemiz 320 megavat. Yurt dışındaki iştiraklerimizle birlikte önümüzdeki 10 yılda 400 milyon dolarlık yatırım ve güneş paneli üretiminde yıllık 800-1000 megavat üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Gerçekleştirecekleri kapasite artışıyla pahalı panel fiyatlarını da düşüreceklerini belirten Çiller, aynı zamanda Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu'ya panel ihracatını artıracaklarını ve gelecek dönemde Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi için 250 megavatlık ihracat hedefi koyduklarını söyledi.

Çiller, gayrimenkul yatırımlarındaki sermayenin bir kısmını da güneş enerjisine aktardıklarını dile getirerek, "Gayrimenkulde olan yatırımlarımızdan yavaş yavaş çıkıp, güneş sektörüne sermayemizi getirmeye başladık. İş alanlarımız güneş ağırlıklı olacak. Otel grubu olduğu gibi kalabilir ya da oradaki ağırlığımızda bir azalma olabilir ama bundan sonra büyümemizi tamamen güneş enerjisinde yapacağız." diye konuştu.

- Çatıda hedef yüzde 30

Güneş enerjisi sektöründe en önemli alanlardan biri olan çatı pazarının geliştirilmesini ticari boyutun ötesinde "milli bir görev" olarak gördüklerini vurgulayan Çiller, Türkiye çatı pazarında kurulu kapasitenin çok düşük seviyede olduğunu ifade etti.

Çiller, şu anda Türkiye'nin güneşteki kurulu gücünün 3 bin 200 megavat seviyesinde olduğunu anımsatarak, "Bunun sadece yüzde 4,7'si çatılarda kurulu ve bu da 150 megavata tekabül ediyor. Türkiye'de 20 milyon hane çatı güneş santrali kurulumununa uygun. Suoz Enerji Grup olarak yılda 204 megavatla 138 bin konuta çatı güneş santrali sistemi kurulumu gerçekleştirerek bu pazarın yüzde 30'una hakim olmayı hedefliyoruz." dedi.

- Yunanistan'dan Kocaeli'ye fabrika

Suoz Enerji Grup Operasyon Koordinatörü Muzaffer Erdal Kılıç da Türkiye'nin yılda ortalama 110 günlük güneşlenme süresine sahip olduğunu söyledi.

Bu yıl sonunda şirket olarak yüzde 100 büyüme hedeflediklerini belirten Kılıç, şunları kaydetti:

"Yunanistan'da 8 yıl önce tamamen Alman teknolojisiyle kurulan güneş paneli ve hücre üretim fabrikasını satın aldık. Bu fabrikanın bir kısmını Kocaeli'ye getirmeyi planlıyoruz. Kısa vadedeki hedefimiz, Yunanistan'daki güneş paneli ve hücre üretim hattını Kocaeli fabrikamıza taşıyarak Türkiye'nin bu alandaki ilk fabrikasının kurulumunu gerçekleştirmek. Panel üretiminde Türkiye'yi dışa bağımlı hale getiren hücre teknolojisini artık kendi bünyemizde üreterek önümüzdeki dönemde ihracatımızı çok ciddi düzeyde artıracağız."

2020 itibarıyla 350 milyon dolarlık ciro hedeflediklerini dile getiren Kılıç, bu rakamı 10 yıl içinde 1 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

KAYNAK .AA
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1508 defa okunmuştur.

Güneş  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten

Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten Kastamonu Belediyesi Elektriğini Güneşten Alacak

DOSAB, enerjisinin yüzde 50’sini güneşten karşılayacak

DOSAB, enerjisinin yüzde 50’sini güneşten karşılayacak Eylül sonunda ilk etabı devreye alınacak proje ile elektrikte iç tüketiminin %50'sini güneşten karşılayacakları...

Basmane Garı kendi elektriğini kendisi üretiyor

Basmane Garı kendi elektriğini kendisi üretiyor Güneş Enerji Santrali (GES) projesinin uygulandığı İzmir'deki Basmane Tren Garı, kurulan güneş panelleriyle ken...

Devlet desteğiyle üretmeye başladı!

Devlet desteğiyle üretmeye başladı! Devlet desteğiyle üretmeye başladı!

Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri

Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri Shanghai Electric ve ACWA temiz enerji projeleri geliştirecek

Milyon dolarlık yatırım beklentisi

Milyon dolarlık yatırım beklentisi Güneşte 800 milyon dolarlık yatırım beklentisi

Ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede

Ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede Kayseri’de Japon Panasonic ortaklı güneş enerjisi yatırımının ilk fazı devrede

Enerjinin 1 milyar dolarlık rüzgarı "yüksekten" esecek

Enerjinin 1 milyar dolarlık rüzgarı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları rüzgar enerjisi (YEKA RES-2) kapsamında...

Akfen’in santrali elektrik üretimine başladı.

Akfen’in santrali elektrik üretimine başladı. Akfen’in Konya’da 30 MW gücündeki 3 güneş santrali elektrik üretimine başladı.
Thomas Edison Thomas Edison
Thomas Alva Edison´un Biyografisi
Michael Faraday Michael Faraday
Michael Faraday´ın Biyografisi
Nikola TESLA Nikola TESLA
Nikola TESLA´nın Biyografisi

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1500

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1644

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:1914

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:1982

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12394

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14070

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20418

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:142406