Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
TÜBİTAK'tan 50 milyonTarih 01 Temmuz 2018, 19:14 Editör: Editör Elektrohaber

TÜBİTAK'tan 50 milyon

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, yüksek teknoloji odaklı ürün ve süreçlerinin geliştirilmesine yönelik olarak "Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı"na çıktıklarını belirterek, "28 Eylül'e kadar başvuru yapılabilecek çağrı iki faz olarak tanımlandı. İlk fazda destek miktarı 100 bin lira olacak, başarılı bulunan her bir yüksek teknoloji iş birliği platformuna ikinci fazda 50 milyon liraya kadar hibe destek sağlanacak." dedi.

Mandal, AA muhabirine, TÜBİTAK'ın Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında başlatılan "Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı"na ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜBİTAK'ın, Türkiye'de kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin öncüsü olduğuna işaret eden Mandal, kurumun ülkenin Ar-Ge ekosistemine yaptığı katkılara bir yenisini daha eklediğini ifade etti. 2023 yılı hedefleri çerçevesinde, yüksek teknoloji odaklı ürün ve süreçlerinin geliştirilmesine yönelik, Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) bünyesinde yeni "Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı"nın başlatıldığını bildiren Mandal, bu kapsamda ilk olarak "Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı"nın açıldığını dile getirdi.

Mandal, araştırmacıların ve araştırma altyapılarının en büyük destekçisi olan TÜBİTAK'ın, bu çağrıyla Ar-Ge yapan birimler arasında, ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda üniversite-sanayi iş birliği yöntemiyle, teknoloji aktarımını hızlandırmayı amaçladığını söyledi.

"İlk fazda 100 bin lira, ikinci fazda 50 milyon lira hibe"

Yükseköğretim kurumları araştırma altyapılarının, özel sektör Ar-Ge, tasarım merkezleri ve kamu Ar-Ge birimleriyle iş birliği yaparak geliştirdikleri ürün ve teknolojileri, özel sektöre transfer edebilecekleri yüksek teknoloji platformlarının oluşturulmasını hedeflediklerini anlatan Mandal, "İlgili paydaşlarca uzunca zamandır beklenen çağrı iki faz olarak tanımlandı. İlk fazda oluşturulacak iş birliği ağının stratejik araştırma programını hazırlaması, bu çerçevede geliştirilecek teknolojinin kullanımına yönelik kritik adımları içeren teknoloji kazanım yol haritası ve iş birliği platformunun yönetim modelinin sunulması bekleniyor. Destek miktarı 100 bin lira olarak belirlen birinci fazın süresi 12 ay olarak planlanıyor." diye konuştu.

Mandal, çağrının ikinci fazına ilişkin olarak da "İkinci fazda, söz konusu teknoloji kazanım yol haritası doğrultusunda yürütülecek Ar-Ge ve yenilik projeleri desteklenecek. Başarılı bulunan her bir yüksek teknoloji iş birliği platformuna, ikinci fazda proje esaslı 50 milyon liraya kadar hibe destek sağlanacak. İkinci fazda projeler 4 yıl süreyle desteklenecek, ancak bu süre sonunda gerektiğinde platformlara ikinci bir 4 yıl daha destek aktarılacak. Çağrı kapsamında en fazla 10 yüksek teknoloji iş birliği platformu desteklenecek." ifadesini kullandı.

"Küresel rekabette fırsat oluşturacak projeler öncelikli"

Söz konusu çağrı çerçevesinde desteklenecek projelerin, tanımlanmış çıktı odaklı hedefleri ve bunun için geliştirilecek iş birliği modelleri olması gerektiğinin altını çizen Mandal, ülkeye küresel rekabet ortamında fırsat oluşturacak projelerin destekleneceğini vurguladı.

Projelerde yapay zeka, üç boyutlu yazıcılar, insansız hava araçları, robotik, gömülü, akıllı ulaşım ve şebeke sistemleri, uydu, ileri haberleşme, yenilenebilir enerji, ileri ve akıllı imalat, yeni nesil ilaç ve biyomedikal teknolojileri gibi konuların öncelikli olacağını aktaran Mandal, böylece milli savunma ve ekonomiye önemli katkılar sunmayı istediklerini dile getirdi.

Mandal, proje önerilerinin 28 Eylül 2018 tarihine kadar TÜBİTAK ARDEB'e iletilmesi gerektiğini belirterek, "Oluşturulacak yüksek teknoloji platformlarının yöneticiliği, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen araştırma üniversiteleri veya Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen ve yeterlik alan araştırma altyapıları tarafından yapılacak. Yüksek Teknoloji Platformlarında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yetkilendirdiği Ar-Ge, tasarım merkezleri ve diğer üniversitelerdeki araştırma altyapıları da yer alacak." dedi.


KAYNAK: DÜNYA
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1612 defa okunmuştur.

Ekonomi  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

TEDAŞ'tan Borçlara Yapılandırma

TEDAŞ'tan Borçlara Yapılandırma TEDAŞ, tarımsal sulama borçlarını yapılandırdı

Bitcoin dolandırıcılığı operasyonu

Bitcoin dolandırıcılığı operasyonu 3 ilde Bitcoin dolandırıcılığı operasyonu: 8 gözaltı

Spot elektrik fiyatı 16.03.2021 için 309,99 TL

Spot elektrik fiyatı 16.03.2021 için 309,99 TL Spot elektrik piyasasında 16.03.2021 için megavat saat (MWh) başına kesinleşmemiş ortalama Piyasa Takas Fiyatı (PTF...

EPDK 2021 lisans bedellerini belirledi

EPDK 2021 lisans bedellerini belirledi EPDK; elektrik, doğalgaz, petrol, sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) ve sıkıştırılmış doğalgaz

Ölçü aletlerinin muayene ve damgalama bedelleri belli oldu

Ölçü aletlerinin muayene ve damgalama bedelleri belli oldu Ölçü ve ölçü aletleri için alınacak muayene ve damgalama bedelleri yeniden düzenlenerek Resmi Gazete'de yayınla...

Sayaçların tamir ve ayar ücretleri belirlendi

Sayaçların tamir ve ayar ücretleri belirlendi Su, elektrik ve gaz sayaçlarına ilişkin belirlenen fiyat 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek.

Elektrik dağıtım tarifesinin düzenlenmesi Resmi Gazete'de

Elektrik dağıtım tarifesinin düzenlenmesi Resmi Gazete'de Elektrik dağıtım şirketlerinin dağıtım tarifelerine esas maliyet ve gelirlerin tespiti..

Vadeli Elektrik Piyasası 1 Haziran 2021'de hizmete girecek

Vadeli Elektrik Piyasası 1 Haziran 2021'de hizmete girecek Vadeli Elektrik Piyasası 1 Haziran 2021'de hizmete girecek

Bitcoin Yatırımcısı, 16 Milyon Dolarından Oldu

Bitcoin Yatırımcısı, 16 Milyon Dolarından Oldu Bir Bitcoin yatırımcısı, Electrum adlı uygulamanın eski sürümünü yükledi ve bu uygulamadaki dolandırıcılık sebebiyl...

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2908

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3076

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3346

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3346

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14076

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15784

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22758

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:153450