Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Rüzgar Türbinleri havadan görüntülendiTarih 01 Temmuz 2018, 21:24 Editör: Editör Elektrohaber

Rüzgar Türbinleri havadan görüntülendi

İstanbul ve çevresinde bulunan Rüzgar Türbinleri havadan görüntülendi.

Rüzgar enerjisi, dış kaynaklara bağımlı olmayan, çevreye hiç zararı bulunmayan, yüksek verim elde edebilme potansiyeline sahip bir sürdürülebilir enerji kaynağı olarak biliniyor.
Standart büyüklükteki bir rüzgar türbini yıllık olarak yaklaşık 600 evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek şekilde elektrik üretimi gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de 1998 yılında kurulan ilk rüzgâr türbiniyle rüzgar enerjisi ile elektrik üretilmeye başlandı. Ancak bu alandaki ciddi atılımlar 2005’te rüzgar enerjisini teşvik etmeye yönelik çıkarılan bir kanunla gerçekleşti. 

Bugün Türkiye genelinde 164 rüzgar santrali bulunuyor. Tarım, sanayi kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve özel kurumlar tarafından işletilen bu santrallerden önemli enerji akışı sağlanmakta.Yapım aşamasında ki rüzgar enerji santrali sayısı ise 26. Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada," Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" demişti. 

 

Rüzgar enerjisinde en fazla paya sahip ilk 5 il ise İzmir, Balıkesir, Manisa, Hatay ve Çanakkale olarak sıralanıyor. Hali hazırda elektrik enerjisi üreten rüzgar enerji santrallerinin yüzde 39,06’sı Ege Bölgesi’nde, yüzde 33,74’ü de Marmara Bölgesi’nde yer alıyor. Türkiye genelinde 28 ilde işletme halinde rüzgar enerji santrali bulunuyor. 


"ORTADOĞU İÇİN PETROL NEYSE TÜRKİYE İÇİN DE RÜZGAR O" 

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Enerji Santrali Proje Koordinatörü Emre Otay, rüzgarın Türkiye için önemini anlattı. Rüzgar enerjisini nükleer olarak belirten Otay, "Ortadoğu için petrol neyse Türkiye için de rüzgar bence o. Asya’dan Avrupa’ya at başı gibi girmiş yarımadanın en büyük özelliği 3 büyük denizi birbirinden ayırması. Bu denizlerin ve atmosferik sistemlerin oluşturduğu havanın değişimlerinde sürekli rüzgar oluşuyor. O yüzden bu rüzgarlar bizim petrolümüz, enerjimiz hatta nükleerimiz bile diyebilirim. Türkiye’nin rüzgar potansiyeli sonsuz. Ülkenin kıyı şeridine göre kapladığı alan çok yüksek. Her metrekare başına aslında daha fazla rüzgar düşüyor komşu ülkelerimize oranla. Çok başarılı büyük projelerimiz var. Fakat esas kullanamadığımız kısmı bireysel veya küçük çaplardaki 1 megavatlar düzeyindeki potansiyeli hiç kullanmadığımızı düşünüyorum" dedi. 

"AVRUPA’DA 2017 YILI İÇERİSİNDE 4. SIRADAYIZ" 

Ekolojist.net kurucusu ve çevre mühendisi Pınar Özurgancı Eşkin de Türkiye’deki rüzgar enerjisi üretimi hakkında rakamsal bilgiler verdi. Rüzgar alanında ilerlemelerin yaşandığını belirten Eşkin, "TÜREB’in 2017 yılı sonunda yayınladığı Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu’na göre 2017 yılı sonunda 6872 megavatlık bir kurulum gücüne sahibiz. 2017 yılı içinde 766 megavatlık rüzgar enerji santralini devreye almış durumdayız. Bu Türkiye açısından güzel bir gelişme hatta Avrupa’da 2017 yılı içerisinde 4. sıradayız, dünyada da 8. sıradayız. Dünya geneline bakacak olursak ilk sırada Çin yer alıyor. Türkiye şu an hali hazırda kurulu gücüyle elektrik enerjisi ihtiyacının yalnızca yüzde 6’sını karşılayabiliyor. Türkiye tüm bu potansiyeli kullanacak olursa, sadece onshore’da (kıyıda) bile yüzde 44’lük elektrik enerjisi ihtiyacını rüzgar enerjisinden karşılayabilir. Toplam güce bakacak olursak yani onshore’da (kıyıda) ve offshore’da (denizde) elektrik enerjisi ihtiyacımızın yüzde 57’sini rüzgar enerjisi santrallerinden karşılayabilir." dedi. 

Pınar Özurgancı Eşkin ayrıca Avrupa ülkelerindeki rüzgar enerjisini değerlendirdi. Potansiyeli Türkiye’ye oranla düşük olmasına rağmen Almanya’nın örnek bir ülke olduğunu kaydeden Eşkin;
"Almanya’da Türkiye’ye oranla yüzölçümü neredeyse yarısı kadar düşük. Potansiyeli de Türkiye’ye oranla yüzde 25 daha düşük olmasına rağmen her yıl 5 bin megavatlık rüzgar enerji santralini işletmeye alabiliyor durumda. O yüzden Almanya örnek ülkeler arasında. Danimarka aslında çok güzel bir örnek. Toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 140’ını rüzgar enerjisi santrallerinden karşılayabiliyor durumda. Bu demek oluyor ki kalan enerjisini de ihraç edebiliyor." 


KAYNAK: ENERJİHABER




ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır.



 |  Bu haber 1454 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç geçen yıl 176 gigavat artarak toplam 2 bin 537 gigavata yükseldi.

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak Türkmenistan Elektrik Enerji İhracatını Arttıracak

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

İGDAŞ'a soruşturma

İGDAŞ'a soruşturma EPDK, mevzuata aykırı fatura düzenlediği gerekçesiyle İGDAŞ'a soruşturma açtı

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, tedarik zincirinde şu an için büyük bir sorun yaşamadıklarını beli...

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek EPDK: Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyecek

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

İnşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı

İnşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı İstanbul'da inşaat işçilerine 'taahhütname' imzalatıldı

Elektrik Direklerinin Sahipleri

Elektrik Direklerinin Sahipleri Yuva var diye sökülmeyen elektrik direğinin misafirleri döndü

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1948

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2000

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2394

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2456

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13004

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14752

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21394

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:146038

   

ANKET

Elektrohaber'e nasıl ulaştınız?





Tüm Anketler