Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Rüzgar Türbinleri havadan görüntülendiTarih 01 Temmuz 2018, 21:24 Editör: Editör Elektrohaber

Rüzgar Türbinleri havadan görüntülendi

İstanbul ve çevresinde bulunan Rüzgar Türbinleri havadan görüntülendi.

Rüzgar enerjisi, dış kaynaklara bağımlı olmayan, çevreye hiç zararı bulunmayan, yüksek verim elde edebilme potansiyeline sahip bir sürdürülebilir enerji kaynağı olarak biliniyor.
Standart büyüklükteki bir rüzgar türbini yıllık olarak yaklaşık 600 evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek şekilde elektrik üretimi gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de 1998 yılında kurulan ilk rüzgâr türbiniyle rüzgar enerjisi ile elektrik üretilmeye başlandı. Ancak bu alandaki ciddi atılımlar 2005’te rüzgar enerjisini teşvik etmeye yönelik çıkarılan bir kanunla gerçekleşti. 

Bugün Türkiye genelinde 164 rüzgar santrali bulunuyor. Tarım, sanayi kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve özel kurumlar tarafından işletilen bu santrallerden önemli enerji akışı sağlanmakta.Yapım aşamasında ki rüzgar enerji santrali sayısı ise 26. Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada," Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" demişti. 

 

Rüzgar enerjisinde en fazla paya sahip ilk 5 il ise İzmir, Balıkesir, Manisa, Hatay ve Çanakkale olarak sıralanıyor. Hali hazırda elektrik enerjisi üreten rüzgar enerji santrallerinin yüzde 39,06’sı Ege Bölgesi’nde, yüzde 33,74’ü de Marmara Bölgesi’nde yer alıyor. Türkiye genelinde 28 ilde işletme halinde rüzgar enerji santrali bulunuyor. 


"ORTADOĞU İÇİN PETROL NEYSE TÜRKİYE İÇİN DE RÜZGAR O" 

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Enerji Santrali Proje Koordinatörü Emre Otay, rüzgarın Türkiye için önemini anlattı. Rüzgar enerjisini nükleer olarak belirten Otay, "Ortadoğu için petrol neyse Türkiye için de rüzgar bence o. Asya’dan Avrupa’ya at başı gibi girmiş yarımadanın en büyük özelliği 3 büyük denizi birbirinden ayırması. Bu denizlerin ve atmosferik sistemlerin oluşturduğu havanın değişimlerinde sürekli rüzgar oluşuyor. O yüzden bu rüzgarlar bizim petrolümüz, enerjimiz hatta nükleerimiz bile diyebilirim. Türkiye’nin rüzgar potansiyeli sonsuz. Ülkenin kıyı şeridine göre kapladığı alan çok yüksek. Her metrekare başına aslında daha fazla rüzgar düşüyor komşu ülkelerimize oranla. Çok başarılı büyük projelerimiz var. Fakat esas kullanamadığımız kısmı bireysel veya küçük çaplardaki 1 megavatlar düzeyindeki potansiyeli hiç kullanmadığımızı düşünüyorum" dedi. 

"AVRUPA’DA 2017 YILI İÇERİSİNDE 4. SIRADAYIZ" 

Ekolojist.net kurucusu ve çevre mühendisi Pınar Özurgancı Eşkin de Türkiye’deki rüzgar enerjisi üretimi hakkında rakamsal bilgiler verdi. Rüzgar alanında ilerlemelerin yaşandığını belirten Eşkin, "TÜREB’in 2017 yılı sonunda yayınladığı Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu’na göre 2017 yılı sonunda 6872 megavatlık bir kurulum gücüne sahibiz. 2017 yılı içinde 766 megavatlık rüzgar enerji santralini devreye almış durumdayız. Bu Türkiye açısından güzel bir gelişme hatta Avrupa’da 2017 yılı içerisinde 4. sıradayız, dünyada da 8. sıradayız. Dünya geneline bakacak olursak ilk sırada Çin yer alıyor. Türkiye şu an hali hazırda kurulu gücüyle elektrik enerjisi ihtiyacının yalnızca yüzde 6’sını karşılayabiliyor. Türkiye tüm bu potansiyeli kullanacak olursa, sadece onshore’da (kıyıda) bile yüzde 44’lük elektrik enerjisi ihtiyacını rüzgar enerjisinden karşılayabilir. Toplam güce bakacak olursak yani onshore’da (kıyıda) ve offshore’da (denizde) elektrik enerjisi ihtiyacımızın yüzde 57’sini rüzgar enerjisi santrallerinden karşılayabilir." dedi. 

Pınar Özurgancı Eşkin ayrıca Avrupa ülkelerindeki rüzgar enerjisini değerlendirdi. Potansiyeli Türkiye’ye oranla düşük olmasına rağmen Almanya’nın örnek bir ülke olduğunu kaydeden Eşkin;
"Almanya’da Türkiye’ye oranla yüzölçümü neredeyse yarısı kadar düşük. Potansiyeli de Türkiye’ye oranla yüzde 25 daha düşük olmasına rağmen her yıl 5 bin megavatlık rüzgar enerji santralini işletmeye alabiliyor durumda. O yüzden Almanya örnek ülkeler arasında. Danimarka aslında çok güzel bir örnek. Toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 140’ını rüzgar enerjisi santrallerinden karşılayabiliyor durumda. Bu demek oluyor ki kalan enerjisini de ihraç edebiliyor." 


KAYNAK: ENERJİHABER
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1134 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Elektrikte 'hibrit' esasları belirlendi

Elektrikte 'hibrit' esasları belirlendi EPDK, birden fazla kaynaktan (hibrit) üretim yapılan elektrik santrallerinin lisans süreçlerine ilişkin esasları be...

Elektrikte yeni tarife geliyor

Elektrikte yeni tarife geliyor Bakan duyurdu: Elektrikte yeni tarife geliyor

Orada kaçak kullanımı yüzde 54

Orada kaçak kullanımı yüzde 54 Güneydoğu'da kaçak elektrik kullanımı yüzde 54

EPDK'dan elektrik kesintisine soruşturma

EPDK'dan elektrik kesintisine soruşturma EPDK'dan 4 kardeşin öldüğü olayın ardından elektrik kesintisine soruşturma

Elektrikte 192 milyon liralık kapasit

Elektrikte 192 milyon liralık kapasit Elektrikte 192 milyon liralık kapasite mekanizması desteği

EPDK, 30 Kasım 2019’dan Sonra Kabul Etmeyecek!

EPDK, 30 Kasım 2019’dan Sonra Kabul Etmeyecek! EPDK, 30 Kasım 2019’dan Sonra Yazılı Başvuruları Kabul Etmeyecek!

GSM operatörlerine 'kapasite artırma' talimatı

GSM operatörlerine 'kapasite artırma' talimatı Bakan Turhan'dan GSM operatörlerine 'kapasite artırma' talimatı

Güneş panelinin aküsü bağ evini kül etti

Güneş panelinin aküsü bağ evini kül etti Karaman'ın Ermenek ilçesinde bir bağ evinde güneş enerjisi paneline ait akünün aşırı ısınması sonucu yangın çık...

On Birinci Kalkınma Planı'nda enerji

On Birinci Kalkınma Planı'nda enerji 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı çerçevesinde
Thomas Edison Thomas Edison
Thomas Alva Edison´un Biyografisi
Michael Faraday Michael Faraday
Michael Faraday´ın Biyografisi
Nikola TESLA Nikola TESLA
Nikola TESLA´nın Biyografisi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1516

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1650

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:1918

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:1990

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12404

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14086

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20444

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:142508