Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
150 bin konutun ihtiyacı karşılanacakTarih 15 Ağustos 2018, 22:27 Editör: Editör Elektrohaber

150 bin konutun ihtiyacı karşılanacak

 KONYA'da yapımı devam eden rüzgar enerji santrali sayesinde yıllık 150 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak. 43 türbininin bulunduğu ve 150 milyon euro bütçeli enerji santralinin, bu yıl sonunda tamamen faaliyete geçmesi planlanıyor.
Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Ovası'nda, rüzgar enerji santrali kuruluyor. Kenti Ankara'ya bağlayan kara yolunun sağ ve solundaki, mera dahi olmayan dağlık alana kurulan santral sayesinde yıllık 150 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak. 150 milyon euro'ya mal olacak santralde, türbinlerin motor kısmı dışındaki tüm parçaları yerli malzemeyle yapılıyor.

43 ADET TÜRBİNLE ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Santral hakkında bilgi veren kurulumu gerçekleştiren Sancak Enerji Hizmetleri Konya Rüzgar Enerji Santrali İşletme Müdürü Fatih Yaman, santralin kurulumuna geçen yıl mayıs ayında başladıklarını belirtti. Bu yıl sonu tamamlanması planlanan santralin yüzde 50'lik kısmında elektrik üretilmeye başladığını ifade eden Yaman, şunları söyledi:
''Santralimizde her biri 3.3 megavat gücünde toplam 43 adet türbin bulunuyor. Türbinler en alttan en üste kadar 167 metre uzunluğa sahiptir. Kanatların çapı 132 metredir. Kullandığımız türbinler Avrupa ve dünyada kullanılacak ilk türbinlerdir. Her gül, bir dönüşüyle 13.6 dönümlük bir alanı taramış oluyor. Türbinlerimizin motor kısmı hariç tamamı yerli üründür. İzmir bölgesinde üretilip, TIR'larla Konya'ya getirildi.''

150 MİLYON EURO BÜTÇEYLE YAPILIYOR

Yılda saatte 380 milyon kilovat elektrik üretimi yapılacağını belirten Yaman, ''Türkiye'nin en büyük projelerinden bir tanesidir. Ürettiğimiz enerjiyi ise Türkiye Elektrik İletim Şirketi'ne satışını gerçekleştireceğiz'' diye konuştu. Projenin yaklaşık 25 yıllık ömrünün bulunduğunu ifade eden Yaman, ''25 yıl sonra türbinleri tekrar değiştirme imkanı olabilir'' dedi. Yaman, santralin yaklaşık 400 bin metrekarelik alanı kapsadığını, ancak bu alanda sadece türbinlerin kurulduğu 8 ila 10 bin metrekarelik alanın kullanıldığını söyledi.

DOĞAYA ZARAR VERMİYOR

Rüzgarın en verimli olduğu yer olmasından dolayı bu bölgenin seçildiğini belirten Fatih Yaman, santralin doğaya zarar verilmediğini, çevreyi koruduğunu belirtti. Yaman, şöyle konuştu:
''Santralimizin kurulduğu alan dağlık bir bölge ve rüzgarın verimli olduğu bir yerdir. Burası ne tarım arazisi ne de hayvanların otlatılması için mera olarak kullanılabilecek alandır. Yıllardır boş bir arazi olarak kullanılan yeri biz değerlendirmiş oluyoruz. Çevre ve gürültü kirliliği yok. Tam tersi doğaya katkımız var. Bu alanı kameralarla izliyoruz. Böylelikle burada avcılığı önleyerek, yaban hayatı koruyoruz.''

Yaman, kurulum aşamasındaki santralde 100'ü yurt dışından olmak üzere dönemsel olarak 300 ila 350 kişinin istihdam edildiğini, santral kurulduktan sonra bu sayının 50'ye kadar düşeceğini sözlerine ekledi.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1962 defa okunmuştur.

Rüzgar  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Rüzgar kapasitesi ortalama 94 gigawatt artacak

Rüzgar kapasitesi ortalama 94 gigawatt artacak Küresel rüzgar kapasitesi 5 yıl boyunca yıllık ortalama 94 gigawatt artacak

Siemens Gamesa'den AR-GE merkezi

Siemens Gamesa'den AR-GE merkezi Siemens Gamesa, İzmir'de rüzgar türbini Ar-Ge merkezi kurdu

ABD denizüstü RES kapasitesini katlamaya hazırlanıyor

ABD denizüstü RES kapasitesini katlamaya hazırlanıyor ABD’nin ilk ticari ölçekli denizüstü rüzgar projesi olan 800 MW’lık Vineyard RES için çevresel inceleme tamamlandı.

Türkiye'nin 'rüzgar veri tabanı' kullanıma açıldı

Türkiye'nin 'rüzgar veri tabanı' kullanıma açıldı Türkiye'nin 'rüzgar veri tabanı' kullanıma açıldı

Rüzgarda kurulu güç 2021'de 10 bin megavatı aşacak

Rüzgarda kurulu güç 2021'de 10 bin megavatı aşacak "Rüzgarda kurulu güç 2021'de 10 bin megavatı aşacak"

900 bin kişiye iş kapısı

900 bin kişiye iş kapısı Deniz üstü rüzgar santralleri 900 bin kişiye iş kapısı olacak

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi

Rüzgarda başvurular Ekim'e ertelendi Rüzgar enerjisinde önlisans başvuruları 5-9 Ekim'e ertelendi

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,..

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de

Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de Rüzgarda önlisans başvurularının 2020’de alınması bekleniyor

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2908

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3076

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3346

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3346

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14076

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15784

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22758

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:153450