Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Türkiye Rekor Kırdı: Benzin 5.16 TL…Tarih 31 Ağustos 2013, 22:38 Editör: Editör Elektrohaber

Türkiye Rekor Kırdı: Benzin 5.16 TL…

Suriye’yi vurma gerilimi ile 117 dolara çıkan Brent petrol ve yükselen dolar kuru akaryakıt fiyatlarına yansımaya başladı. Dün benzine 14 kuruş motorine ise 17 kuruş zam yapılacağı açıklandı. Zamlarla birlikte İstanbul’da 95 oktan benzinin litre fiyatı 5.06 TL’ye, 97 oktan benzinin litre fiyatı 5.16 TL’ye, motorinin fiyatı da 4.60 TL’ye yükseldi.LPG’ye ise 5 kuruş zam uygulandı. Son zamlarla son bir yılda benzine gelen zam yüzde 16.2 olurken, motorin zammı ise yüzde 19.4’e ulaştı.

2008’de 150 dolara çıkan ancak global ekonomik kriz sonrası bir daha bu fiyatlara yaklaşamayan petrolde Suriye gerilimi ile artan fiyatlar piyasalarda endişeleri de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz sene varili 115 doların üstüne birkaç kez çıkan ancak düzeltmelerle tekrar bu barajın altına inen petrol Suriye krizi ile birlikte bir kez daha bu barajı geçti. Batılı ülkelerin Suriye’ye askeri bir operasyon düzenleyebileceği endişeleriyle 117 dolara çıkan Brent petrol fiyatları için herkes olası askeri müdahalenin kapsamını merak ediyor.

Suriye ve Libya etkisi

Saxo Bank Emtia Baş Stratejisti Ole Hanse’ye göre petroldeki son fiyat yükselişlerinde Suriye’de olası müdahaleyle İran ve Suudi Arabistan gibi iki önemli OPEC ülkesinin karşı karşıya gelmesi önemli rol oynuyor. OPEC tarafından arz problemleri yaşanırsa fiyatların sıçrama yapabileceğini kaydeden Ole Hanse bunun da petrolün 128 dolar hatta 2008’deki zirvesi 150 dolara çıkacağı yönünde spekülasyonlara yol açtığını söylüyor.

Hanse bir başka faktörün ise Libya’dan geldiğini belirtiyor. Libya’da petrol arzının boru hattı kapatmalar ve limandaki grevlerle mart ayındaki 1.4 milyon varilden 200 bin varile kadar düştüğüne dikkat çeken Hanse “Ayrıca Kuzey Denizinde, Irak’ta ve Nijerya’da daha küçük çaplı arz problemleri var, petrol piyasaları gittikçe baskılanmakta ve bu sıralarda ABD’de petrol üretimi artmamış olsaydı fiyatlar daha yüksek olurdu. Brent petrol 2011’de ve 2012’de Libya ve İran kaynaklı korkularla 128 USD’nin üzerinde tepe yapmıştı” diye konuştu. Hanse petroldeki uzun pozisyonların jeopolitik riskler sebebiyle gerçekleştiğini belirtirken yılın son çeyreğinde arz durumunun iyileşebileceğini söyledi.

Kur ve petrol baskısı

Petrol fiyatlarının yükselmesiyle dünya ekonomik büyümesi arasındaki zıt ilişki 117 dolara çıkan Brent petrol fiyatlarıyla yeniden gündeme geldi. Ole Hanse Türkiye, Hindistan gibi para birimlerinde ciddi değer kayıpları yaşayan ülkelerde petrol fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Hem para değeri düşüşü hem de petrol fiyatlarındaki artışla çifte baskı yaşandığını anlatan Hanse “Hindistan’da petrolün fiyatı bu yıl içinde yerel para biriminde yüzde 30 artarak rekor kırmış durumda. Türkiye mevcut gerilimin merkezine yakın olmasının da etkisiyle para birimine gelen satışlarla türk lirası cinsinden petrolün fiyatının yüzde 20 arttığını gözlemledi. Endonezya’da fakirlere sübvanse edilmiş dizel ve benzin sunmaya devam ederken artan petrol fiyatları hissediliyor” dedi.

Kaynak: Enerji Enstitüsü
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 4428 defa okunmuştur.

Petrol  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Doğalgaz ithalatında sistem değişikliği

Doğalgaz ithalatında sistem değişikliği Enerji Piyasası Düzenleme KurumuBaşkanı Mustafa Yılmaz, EPDK ve sektör paydaşlarının

TürkAkım’da son aşamaya gelindi

TürkAkım’da son aşamaya gelindi Projenin son aşaması olan ve Kıyıköy’de yapımı devam eden alım terminalinde inşaat çalışmalarının yüzde 70’ten

OPEC'in petrol üretimi eylülde arttı

OPEC'in petrol üretimi eylülde arttı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük ham petrol üretimi

EPDK'dan 13 şirkete ceza

EPDK'dan 13 şirkete ceza EPDK'dan 13 şirkete 2.6 milyon TL para cezası

Yılmaz'dan akaryakıt sektörüne uyarı

Yılmaz'dan akaryakıt sektörüne uyarı EPDK Başkanı Yılmaz'dan akaryakıt sektörüne uyarı

Rusya'nın enerji gelirleri arttı

Rusya'nın enerji gelirleri arttı Rusya'nın petrol gelirleri 30,3 milyar dolara, doğalgaz gelirleri 12,4 milyar dolara çıktı.

Türkiye Petrollerine Yeni Genel Müdür

Türkiye Petrollerine Yeni Genel Müdür Turkuaz Petrol Genel Müdürü Çağdaş Demirağ, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.

Petrol bulmak için ilk adım

Petrol bulmak için ilk adım Akdeniz'de petrol bulmak için ilk adım atıldı

Rusların tesisini Galaxy satın aldı

Rusların tesisini Galaxy satın aldı Rusların Yarımca’daki tesisini Monakolu Galaxy satın aldı
Thomas Edison Thomas Edison
Thomas Alva Edison´un Biyografisi
Michael Faraday Michael Faraday
Michael Faraday´ın Biyografisi
Nikola TESLA Nikola TESLA
Nikola TESLA´nın Biyografisi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1266

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1424

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:1670

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:1746

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12104

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:13700

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:19910

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:140738